Transformacja energetyczna może się okazać katastrofą społeczną i ekonomiczną

W górnictwie węgla kamiennego do celów energetycznych oraz węgla brunatnego pracuje w Polsce około stu tysięcy osób. Na jedno miejsce pracy w kopalni przypadają cztery miejsca pracy w jej otoczeniu. Dochodzą do tej grupy pracownicy elektrowni i ciepłowni bazujących na węglu i innych paliwach kopalnych. To pokazuje od strony społecznej olbrzymią, ponad 700-tysięczną skalę odpowiedzialności – podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL dr hab. inż. Paweł Bogacz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Paweł Bogacz wskazuje, że kiedy uwolniono ceny uprawnień do emisji, te od razu poszybowały w górę, zwielokrotniając swe wartości. 
  • Przez to produkcja energii elektrycznej w Polsce stała się praktycznie w „jednej chwili” jedną z najdroższych w Europie – uwzględniając fakt, iż koszt uprawnień do emisji sięga prawie 50 proc. całości ceny energii. 
  • Zdaniem Pawła Bogacza przy zbyt niskich nakładach transformacja u nas może się okazać katastrofą społeczną i ekonomiczną.

Czytaj więcej na: https://www.wnp.pl/gornictwo/transformacja-energetyczna-moze-sie-okazac-katastrofa-spoleczna-i-ekonomiczna,419455.html

fot. pixabay.com / hangela (CC0 domena publiczna)

5 komentarzy do wpisu „Transformacja energetyczna może się okazać katastrofą społeczną i ekonomiczną”

Dodaj komentarz