Brytyjski sposób na wsparcie własnego rolnictwa – 30% albo L

Brytyjska sieć ekskluzywnych supermarketów Waitrose zapowiedziała, że do lata 2021 roku zastąpi nowozelandzką baraninę produkcją brytyjską. Nowozelandzki produkt od lat osiemdziesiątych uzupełniał ofertę lokalnej baraniny w sezonie zimowym, jednak sieć supermarketów chce wspierać brytyjskie rolnictwo i rozwój sektora w kraju.

Narodowy Związek Rolników Anglii i Walii przyjął te wieści z zadowoleniem, podkreślając wielkie wsparcie dla sektora baraniny w kontekście „niepewnej przyszłości relacji handlowych”. Związek zwrócił uwagę na wysokie standardy jakościowe i środowiskowe brytyjskiej produkcji baraniny oraz na tendencje panujące wśród rodzimych konsumentów – aż 70% z nich chciałaby widzieć więcej brytyjskich produktów na sklepowych półkach. W ofercie supermarketów Waitrose znajduje się już inna lokalnie wytworzona żywność (drób, wieprzowina, wołowina, jajka czy mleko).

Według szefa Nowozelandzkiego Stowarzyszenia Przemysłu Mięsnego decyzja sieci nie wpłynie znacząco na nowozelandzki przemysł baraniny, który w ostatnich latach znalazł nowe drogi eksportowe (np. do Azji, gdzie dostarczana jest połowa produkcji mięsa).

Igor Olech
źródło: swiatrolnika.info
fot. Pixabay.com – collage RW

Dodaj komentarz