Piotr Nalewajek o przejęciu Lasów Państwowych przez ministerstwo rolnictwa: nie mają uprawnień ale chcą

Pewne kręgi próbują przejmować coś, do czego nie mają ani uprawnień, ani wiedzy merytorycznej czy naukowej, żeby to czynić. Panie prezydencie, proszę nas nie zostawiać samych – mówił Piotr Nalewajek, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Lasów Państwowych „Budowlani”, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Nadleśniczy odniósł się w ten sposób do przejęcia Lasów Państwowych przez resort rolnictwa.  

Lasy Państwowe zostały przeniesione z Ministerstwa Środowiska do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Leśnicy z niepokojem patrzą na tę rekonstrukcję. Piotr Nalewajek podkreślił, że to niezrozumiała decyzja, która z nikim nie była konsultowana.

– Gdyby konsultacja miała miejsce, gdyby ktoś faktycznie chciał usłyszeć głos leśników – prawdopodobnie nie podchodzilibyśmy do tego tak emocjonalnie, jak teraz. Nie znalazłem argumentów „za”, żeby Lasy Państwowe zostały przeniesione do Ministerstwa Rolnictwa. Bardzo dobrze oceniam działania władzy pod przewodnictwem Zjednoczonej Prawicy (…), jednak ten ruch (…) uważam za błędny. Ośmielam się wezwać publicznie pomysłodawców tego projektu do ponownego przemyślenia – powiedział nadleśniczy.

Gość Radia Maryja przypomniał, że Lasy Państwowe funkcjonują w oparciu o Ustawę o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

– Czytałem ją wiele razy i w ani jednym artykule nie znalazłem mowy o tym, żeby powiązać tę ustawę z rolnictwem. Uprawa leśna nie ma nic wspólnego z uprawą rolną. To tak, jakbyśmy w taki sam sposób podchodzili do kwestii szkółki leśnej i ktoś wpadłby na pomysł, że w związku z tym, że szkółki występują w lasach – można przypisać Lasy Państwowe do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Analizując ustawę o lasach – pomijając art. 7 mówiący o trwale zrównoważonej gospodarce leśnej, art. 8 mówiącym o zasadach gospodarki leśnej czy art. 9 mówiący o powszechnej ochronie lasu – mamy art. 22 mówiący o tym, że plany urządzania lasów zatwierdza minister do spraw środowiska. Nie rolnictwa – środowiska. Lasy Państwowe bez planów urządzania lasów nie mają możliwości funkcjonowania. Jak stosować rozwiązania, gdzie dochodzi do tzw. dwuwładzy? Z jednej strony mamy ministra rolnictwa i podległość resortową, a z drugiej strony sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z uprawnieniami decyzyjnymi, jeśli chodzi o funkcjonowanie leśnictwa – zaznaczył.

Piotr Nalewajek zwrócił uwagę, iż na przełomie 100-lecia mieliśmy różne koncepcje, jeśli chodzi o funkcjonowanie leśnictwa.

– Wszystkie koncepcje przedstawiały wprowadzenie modelu zrównoważonej gospodarki leśnej w lasach, który obecnie funkcjonuje. W 1997 r. została wprowadzona polityka leśna państwa. Ówczesna Rada Ministrów podkreślała strategiczne znaczenie lasów jako kluczowy element bezpieczeństwa ekologicznego kraju. Jak mamy teraz realizować założenia będąc w resorcie rolnictwa, który jest skupiony przede wszystkim na produkcji? – pytał nadleśniczy.

W lipcu bieżącego roku zostało podpisane porozumienie między Prezydentem RP Andrzejem Dudą a przedstawicielami związków zawodowych funkcjonujących w Lasach Państwowych. W dokumencie podkreślono znaczenie utrzymania narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych Polski, jakimi są lasy, parki narodowe i rezerwaty przyrody.

– Panie prezydencie, w takiej sytuacji trudno będzie nam, leśnikom, wywiązywać się z zapisów tego porozumienia. Biorąc pod uwagę komentarze, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, wzmianka o podziale lasów na lasy, które zostaną wyłączone z gospodarki leśnej np. ze względu na wiek –to coś tak niebezpiecznego i tak szkodliwego dla lasów, że nie możemy do tego dopuścić. Mamy przykład w Puszczy Białowieskiej, gdzie poprzez uniemożliwianie prowadzenia czynnej ochrony puszczy przez leśników doprowadzono do jej destrukcji na dużej powierzchni (…). Pewne kręgi próbują przejmować coś, do czego nie mają ani uprawnień, ani wiedzy merytorycznej czy naukowej, żeby to czynić (…). Panie prezydencie, proszę nas nie zostawiać samych  – apelował przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Lasów Państwowych „Budowlani”.

Cała rozmowa z Piotrem Nalewajkiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

Za: radiomaryja.pl

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz