Naukowcy wyselekcjonowali szczepy drożdży, które zrewolucjonizują produkcję białek

Koronawirus stał się od roku oczkiem w głowach rządzących prawie na całym świecie (są chlubne wyjątki), na szczęście istnieją jeszcze ludzie, którzy na tym zwariowanym ziemskim padole widzą coś ponad to i skupiają swoją uwagę również na innych aspektach ludzkiego życia. A co najważniejsze osiągają w przeciwieństwie do zafiksowanych niezdrowo polityków ogromne sukcesy.       

            
Jak donosi portal trojmiasto.pl naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Politechniki Łódzkiej specjalizujący się w inżynierii genetycznej drożdży są twórcami nowatorskiej metody produkcji białek, związków organicznych występujących we wszystkich organizmach żywych (nawet w wirusach), bez których życie byłoby po prostu niemożliwe. Biorą bowiem one udział we wszystkich procesach biologicznych, m.in. jako białka budulcowe, transportujące, regulujące, kontrolujące, magazynujące czy katalizatory przemian, receptory impulsów nerwowych, a co ważne z punktu widzenia batalii o odporność, również jako przeciwciała.          

Co prawda metoda otrzymywania białek przy wykorzystaniu technologii opartych na systemach wzrostu drożdży jest znana nie od dziś, i stosowana w przemyśle do otrzymywania enzymów wykorzystywanych przy produkcji leków, żywności, czy środków higieny i czystości, ale gdańskim i łódzkim naukowcom udało się ją, dzięki zastosowaniu specjalnie wyselekcjonowanych szczepów mikroorganizmów, zmodyfikować tak, że proces ich wzrostu będzie mógł przebiegać nawet w niskich temperaturach. Dotąd był on możliwy dopiero powyżej 30 stopni, co wykluczało produkcję białek nieodpornych na temperatury wysokie.          

Innowacyjna metoda opracowana przez gdańskich i łódzkich naukowców nie tylko zwiększa gamę możliwych do produkcji białek i jest również efektywna w przypadku protein, którym nie szkodzą wyższe temperatury, ale jak twierdzi dr hab. inż. Hubert Cieśliński z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii: ,,Jest też bardziej ekonomiczna i mniej obciążająca dla środowiska, ponieważ przenosząc proces do niższej temperatury, czynimy go mniej energochłonnym”, co jest w dobie światowego trendu eko niezwykle ważne.       

Wynalazkiem już zainteresowała się firma biotechnologiczna z Gdańska Blirt, wytwarzająca białka na skalę przemysłową. Jak czytamy w portalu trojmiasto.pl Politechnika Gdańska podpisała z nią umowę licencyjną na wykorzystanie nowych szczepów drożdży w produkcji. Zamierza dzięki niej wytwarzać enzymy przydatne w diagnostyce molekularnej i do produkcji biofarmaceutyków.       

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz