Czy gdyńska stocznia Nauta wywiąże się z kontraktu dla szwedzkiej marynarki wojennej?

Jeszcze trzy lata temu optymizm polityków rządzących co do przyszłości polskiego przemysłu stoczniowego wylewał się strumieniem z doniesień medialnych. Niestety jak fakty pokazują, dzisiaj nie ma to przełożenia na sytuację polskich stoczni. Zarówno Morska Stocznia Remontowa Gryfia, Stocznia Wojenna czy Stocznia Remontowa Nauta stoją na skraju zapaści.              

A jeszcze tak niedawno kiedy szwedzka grupa zbrojeniowa Saab wybrała jako wykonawcę okrętu wywiadowczego dla marynarki wojennej, państwową stocznię Nauta, można było w portalu oficynamorska.pl poczytać huraoptymistyczne i jak się niestety okazało mocno przesadzone słowa o jej wieloletnim doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze, innowacyjności, odwadze w podejmowaniu wyzwań i … powodzeniu przedsiębiorstwa.                  

W tym roku należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej gdyńska stocznia Nauta nie może poszczycić się już tak obiecującymi doniesieniami medialnymi. Już przed koronakryzysem związkowcy stoczni apelowali m.in. pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów o ratowanie tonącej spółki. Jak czytamy w portalu solidarnosc.gda.pl pikieta protestacyjna miała na celu obronę zagrożonych miejsc pracy przez nieodpowiednią zdaniem związkowców strategię … większościowego udziałowca.           

A tu nadchodzi pora wywiązać się z kontraktu dla szwedzkiej agencji Saab na zaprojektowanie, budowę i dostawę okrętu dla szwedzkiej marynarki wojennej, którego wykonanie przewidziano na lata 2017-2020. Niestety bardzo poważne problemy finansowe spowodowały, że sprawa utknęła w miejscu już kilka miesięcy temu.               

Niepewna przyszłość stoczni nie sprzyja zakończeniu wartego 730 milionów koron szwedzkich kontraktu. Karuzela w zarządzie, kolejka wierzycieli i restrukturyzacja spółki znajdującej się na granicy upadłości raczej nie daje możliwości spełnienia planu o wielkim odbiciu polskiego przemysłu stoczniowego. Jak bańka mydlana znikły jakiekolwiek szanse na ,,dynamiczny rozwój i możliwość zwiększenia portfela zamówień na statki, nie tylko na arenie krajowej” o jakich mówił ówczesny prezes stoczni Sławomir Latos.     

Okazuje się, że niestety bez względu na to kto jest przy władzy, proces rozkładu polskiej gospodarki trwa w najlepsze.                 

Opracowanie BC      

Źródło:     https://oficynamorska.pl/2017/saab-wybral-stocznie-remontowa-nauta-do-budowy-statku-wywiadowczego-szwedzkiej-marynarki-wojennej/

https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/protestuja-w-obronie-stoczni-remontowej-nauta-s-a/

Fot. Andrzej Otrębski

Dodaj komentarz