Jak donosi portal szczecin.tvp.pl dziennikarze Gazety Polskiej nagłośnili niepokojącą sprawę przejmowania na Pomorzu Zachodnim, w Lubuskiem i na Pomorzu przedsiębiorstw cieplnych, o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, przez niemiecką spółkę energetyczną E.ON, jednego z największych graczy na rynku europejskim.
Szczecińska Energetyka Cieplna, której większościowym udziałowcem jest tenże właśnie niemiecki koncern (aż 2/3 udziałów), kupiła już w zachodniej Polsce … 10 polskich ciepłowni, i ma zakusy na kolejną, tym razem w dolnośląskim przygranicznym Zgorzelcu. Tę ekspansję na zachodzie naszego kraju, niemieckiemu gigantowi energetycznemu dziwnym trafem ułatwiają samorządy, w których władzę sprawują politycy PO, PSL i SLD, nie dostrzegający najwyraźniej nic zdrożnego w zawieranych na potęgę transakcjach. Podobnie sytuacja wygląda w Zgorzelcu, w którym władzę sprawuje od 14 lat burmistrz związany z PO.
Sprawa przejęcia kontroli nad polskimi elektrociepłowniami dotyczy już Szczecina, Połczyna-Zdroju, Łobza, Myśliborza, Dębna, Barlinka i Choszczna w regionie zachodniopomorskim, Słubic i Strzelców Krajeńskich w lubuskm oraz Chojnic w pomorskim. I nie inaczej może być wkrótce w Zgorzelcu jeśli radnym nie uda się zablokować planu wykupu 3/4 udziałów w tamtejszym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. W związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa, działalnością spółki SEC i zawartym przez samorządy transakcjom przyjrzy się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która w ciągu dwóch miesięcy zamierza skontrolować ich prawidłowość.
Przez decyzje samorządów nie tylko zagrożone może być bezpieczeństwo państwa, ale również zdrowa konkurencja na rynku ciepła, a mieszkańcy prędzej czy później mogą dotkliwie odczuć skok cen za ciepło płynące za sprawą niemieckiego monopolisty, który w dodatku nie ma żadnego interesu w tym aby liczyć się z ich zdaniem. Osobnym problemem może też być niedoinwestowanie przejmowanych elektrociepłowni przez liczącą na szybki i duży zysk spółkę. Jak czytamy w portalu szczecin.tvp.pl: ,,Tylko w 2019 roku, SEC przeznaczyła dla udziałowców 24 miliony złotych dywidendy. 16 milionów trafiło do niemieckiego E.on.”.
Więcej na stronie: https://szczecin.tvp.pl/52735009/zachodniopomorskie-cieplownie-w-niemieckich-rekach-sprawa-zajmuje-sie-abw
Opracowanie BC
Źródło:
Obraz ri z Pixabay