100 lecie … – obchody państwowe

1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy

– to hasło uroczystości i wielu działań Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, określanej jako 18. decydującej bitwy w dziejach świata. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski był to moment szczególny. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości” – tymi słowami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przypomniał o zbliżającej się setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz przedstawił plany resortu związane z obchodami rocznicy.

Minister zwrócił uwagę, że na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. „To pozwolenie, umożliwi nam sprawne wybudowanie nowoczesnej placówki, która w godny sposób upamiętni bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej” – podkreślił szef MON.

Minister przedstawił szereg wydarzeń, inicjatyw i projektów resortu, które będą miały miejsce w ramach obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego.

„W 2020 roku, roku wyjątkowego jubileuszu, w całym kraju odbędą się liczne wydarzenia o charakterze państwowym, wojskowym, religijnym i kulturalnym. Planujemy zorganizować defiladę wojskową na warszawskiej Wisłostradzie. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam razem świętować 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej” – mówił minister. „Obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego na bazie Forda T przez inżyniera Tadeusza Tańskiego. W całej Polsce odbędą się patriotyczne pikniki wojskowe oraz capstrzyki, koncerty i wystawy. 15 sierpnia na cmentarzu w Ossowie odprawiona zostanie Msza święta z udziałem Episkopatu Polski. A dzień później 16 sierpnia zostanie odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie” – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Jak poinformował szef MON planowane jest również:

– wydanie szeregu publikacji, reprintów, monografii poświęconych wydarzeniom i bohaterom sprzed 100 lat. Między innymi angielski i polski reprint pt. „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.”, autorstwa Edgara Vincenta Abernona; a także oryginalnie ilustrowany reprint pt. „Jak to było pod Warszawą” oraz wydanie reprintu pt. „Bój pod Ossowem i Leśniakowizną w dniu 14.VIII.1920”, Bolesława Waligóry;

– wydanie bezpłatnej, okolicznościowej prasy – jednodniówka w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej;

– w Warszawie będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi do Muzeum w Ossowie;

– w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Czas chwały”. Z kolei wystawę pod hasłem „Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych” można już obejrzeć w internecie, pobrać pliki i samodzielnie wydrukować ze strony Centralnej Biblioteki Wojskowej;

– przebiegająca trasa S-8 od Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.

Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej inicjuje i wspiera także lokalne działania z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznano prawie półtora miliona złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia, pikniki, uroczystości organizowane na terenie całego kraju. Niech łączy nas duma z bohaterstwa naszych przodków. Bądźmy razem w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej!

Wystąpienie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej: https://youtu.be/Oux7WgRGSO4

źródło: MON

Dodaj komentarz