Wystawa + projekcja filmu / Cracovia Manor

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, Okręg 2 oraz Cracovia Manor zapraszają

na wystawę Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938” oraz poświęcony temu samemu tematowi film dokumentalny Miroludobójstwa wymierzonych w naród polski w XX wieku.

Cracovia Manor, 196 Main Ave, Wallington, NJ 0707;

Piątek 6 marca 2020, godz. 7:30 pm (19:30).

To jest nasz kolejny comiesięczny wieczór filmowy, tym razem uzupełniony o towarzyszącą filmowi ważną wystawę i który odbędzie się wyjątkowo w piątek, a nie jak zazwyczaj w niedzielę.

Wstęp wolny.

Plakat i dodatkowe informacje:

Szanowni Państwo!

Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2, Cracovia Manor oraz Stowarzyszenie Pamięć serdecznie zapraszają na prezentację wystawy Archiwum IPN pt. „Rozkaz nr 00485. Antypolska Operacja NKWD na Sowieckiej Ukrainie w latach 1937 – 1938” oraz projekcję filmu pt. „Rozstrzelać Polaków” w reżyserii Mirosława Majerana.

Wernisaż wystawy oraz projekcja filmu odbędą się:

• w niedzielę, 16 lutego 2020 o godz.17.00 w Polskim Domu Narodowym przy 261
    Driggs Ave, Brooklyn NY 11222
  • w piątek, 6 marca 2020 o godz. 19.30 w Cracovia Manor przy 196 Main Ave, Wallinton
    NJ 07057

Wystawa „Rozkaz nr 00485. Antypolska Operacja NKWD na Sowieckiej Ukrainie” rozpowszechnia mało znaną wiedzę o jednej z największych zbrodni ludobójstwa wymierzonej w naród polski w XX wieku. W wyniku realizacji rozkazu nr 00485 wydanego przez szefa NKWD Nikołaja Jeżowa na karę śmierci pod pretekstem przynależności do polskiej Organizacji Wojskowej (POW) prowadzącej rzekomo działalność szpiegowsko-wywrotową na rzecz Polski skazano ponad 111 tysięcy Polaków. Mimo tak ogromnej zbrodni „operacja polska” NKWD jeszcze do niedawna nie była znana opinii publicznej.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej dociera z wiedzą o zamordowanych Polakach oraz przywraca ofiarom należyte miejsce w świadomości i pamięci społecznej. Amerykańska premiera wystawy IPN miała miejsce w listopadzie 2019 roku podczas 8. edycji Przystanku Historia IPN Nowy Jork organizowanego przez IPN oraz Stowarzyszenie Pamięć. Polacy w Stanach Zjednoczonych mogli wówczas obejrzeć wystawę w Nowym Jorku i New Jersey.

Prezentacja wystawy odjęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tematyką tej zbrodni.