Nowoczesny basen Astoria z pozwoleniem na użytkowanie, ale na razie bez ludzi.

z komunikatu miasta Bydgoszcz; opublikowano 2020-10-23:

To już koniec prac przy budowie nowoczesnej Astorii. Uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna udostępnimy go mieszkańcom i sportowcom.

Nowa Astoria stała się największym basenem w regionie. Jego niecka ma parametry basenu olimpijskiego. Obiekt umożliwi między innymi treningi, szkolenia sportowców i pozwoli na organizację Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Mistrzostw Europy Juniorów: w pływaniu, piłce wodnej, pływaniu synchronicznym” zgodnie z przepisami FINA. Woda w basenie będzie podgrzewana do 28 stopni.

Kompleks Astorii składa się z budynku głównego hali basenowej (od strony ul. Królowej Jadwigi) oraz budynku hangaru na kajaki (od strony bulwaru). W całym kompleksie przy wykorzystaniu wszystkich funkcji i pomieszczeń łącznie będzie mogło przebywać ok. 1000 osób w tym na widowni basenu ok. 500 osób.Obiektem zarządzać będzie spółka Bydgoskie Obiekty Sportowe.

Główny budynek liczy 4 kondygnacje. Dwie z nich znajdują się pod ziemią. Ze względu na istniejące ukształtowanie terenu, wejścia do budynku zostało usytuowane zarówno na poziomie parteru jak i pierwszej kondygnacji podziemnej (od strony rzeki Brdy). Poziom parteru i I piętra zajmuje olimpijski basen o wymiarach 50 m x 25 m, z dnem na głębokości od 2,1m schodzącym do 6m na długości 12,5m (umożliwiając naukę nurkowania). Basen wyposażony został w ruchomy pomost. W zależności od potrzeb może dzielić basen na dwa dowolnie mniejsze (również pełnowymiarowe 25-cio metrowe).

Wyjątkowym rozwiązaniem jest również ruchome dno basenu (o wymiarach 25 m x 25 m), które umożliwia zmianę jego głębokości od 0 cm do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach. Dzięki takim rozwiązaniom technicznym, basen możemy podzielić na cztery strefy o różnych głębokościach, gdzie będą odbywały się różne rodzaje zajęć.

W głównym budynku znalazło się poza tym miejsce na pełne zaplecze szatniowo – sanitarne, salę rozgrzewkową, pomieszczenia fitness, sauny, jacuzzi, siłownie, sale szkoleniowe i pomieszczenia biurowe.

Wyjątkowa jest elewacja obiektu, na której zastosowano m.in. panele ze stali kortenowskiej. W trakcie prac zachodził proces patynowania ( powstawania jednolitej struktury płyt przypominającej pomarańczową rdzę). W budynku zastosowano bardzo dużo przeszkleń, beton architektoniczny oraz żywą zieloną ścianę.


W południowej części kompleksu powstał budynek hangaru na kajaki. Został wyposażony w zaplecze techniczno-socjalno-sanitarne umożliwiające prowadzenie treningu wioślarstwa i kajakarstwa. Ta część budynku zlokalizowana jest przy bulwarach i jest jednokondygnacyjna. Stropodach tego fragmentu budynku pełni funkcję tarasu widokowego na rzekę Brdę.

W ramach inwestycji powstała też infrastruktura towarzysząca między innymi  parkingi i drogi wewnętrzne wraz ze zjazdami od strony ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Rejtana. Przy ul. Królowej Jadwigi zbudowano nową zatokę autobusową, na której od wtorku zatrzymują się autobusy jadące w kierunku węzła Garbary. Teren wokół obiektu oświetlono, wyposażono w kanalizację deszczową i zagospodarowano zielenią.

Budowa olimpijskiej Astorii zajęła 2 lata. Wcześniej konieczna była rozbiórka starego basenu. Największym wyzwaniem była budowa płyty fundamentowej w trudnym terenie bardzo blisko rzeki. Inwestycja kosztowała 102,2 mln zł. Miasto przez wiele lat zabiegało o jej dofinansowanie z budżetu centralnego. Ostatecznie w 2017 roku podpisana została umowa z Ministerstwem Sportu i Turystki na kwotę 25 mln zł. Miasto wnioskowało o kwotę dwa razy większą.

  • źródło: http://www.bydgoszcz.pl
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz