Iluminacje rozbłysną z większą mocą

Na ulicach Poznania trwa montaż świątecznych dekoracji. W tym roku ozdoby będą bardziej różnorodne niż dotychczas, w przestrzeni miasta pojawiły się bowiem dodatkowe iluminacje. To gwiazdkowa niespodzianka od Grupy Enea.

Na zdjęciu brama świetlna opleciona girlandami. - grafika artykułu
W tym sezonie świątecznym na ulicach Poznania pojawiły się dodatkowe elementy iluminacji.

– Tegoroczne święta będą inne niż zwykle. Pandemia zmusiła nas do odwołania uwielbianego przez mieszkańców Betlejem Poznańskiego i wspólnego rozpalania choinki przy Ratuszu – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. – Mimo to staramy się wprowadzić w przestrzeń miasta klimat świąt. Piękne iluminacje rozświetlą tradycyjnie Stary Rynek wraz z okolicznymi uliczkami, Śródkę i ul. Św. Marcin, która w tym roku zyskała dodatkowe ozdoby. Zachęcam do wieczornych spacerów i podziwiania pięknych dekoracji. Proszę jednak pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – zaznacza Jacek Jaśkowiak.

Wykonawcą świątecznych ozdób od ponad 3 lat jest Enea Oświetlenie. Firma, wchodząca w skład Grupy Enea, w ramach umowy z Miastem, co roku wiesza na poznańskich ulicach ponad 1000 elementów dekoracji. W tym sezonie spółka zdecydowała się wzbogacić iluminacje, montując dodatkowo sto trzydzieści nowych ozdób.

– Bardzo się cieszę, że jako firma mocno związana z Poznaniem, mogliśmy w tym roku rozświetlić miasto. W tym nietypowym roku, przepełnionym troską o bezpieczeństwo i zdrowie najbliższych, cieszmy oczy tym, co nas otacza i poczujmy atmosferę Świąt Bożego Narodzenia – mówi Paweł Szczeszek, prezes Enei. – Nasze świetlne dekoracje wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne, są energooszczędne i zdobią miasto nie tylko po zmroku – dodaje Paweł Szczeszek.

W tym sezonie świątecznym, dzięki spółce, na ulicach Poznania pojawiły się dodatkowe elementy iluminacji. Na pl. A. Mickiewicza stanęła m.in. dziesięciometrowa choinka oraz świetlne przestrzenne ozdoby świąteczne. Na ul. Św. Marcin z kolei ustawiono świetlny tunel, ławkę oraz inne elementy, jak bombki czy prezenty. Dodatkowe dekoracje zamontowano na lampach przy pl. Wolności oraz ulicach: Św. Marcin, 27 Grudnia, Solnej i Małe Garbary. Iluminacje można już podziwiać.

Oprócz tego Poznań udekorują znane z poprzednich trzech sezonów ozdoby, które rozbłysną już w niedzielę, 6 grudnia. Jak co roku iluminacje rozświetlą staromiejskie uliczki i Stary Rynek. Pojawią się tam elementy zdobiące fontanny oraz latarnie. Iluminację przedstawiającą drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających tam prac budowlanych, będzie można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Iluminacje zyska także Śródka, którą tradycyjnie już ozdobią Śródeckie Anioły. Oświetlony zostanie Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: ul. Fredry, pl. Mickiewicza, Rondo Kaponiera. Iluminacje zobaczymy także na zielonych rynkach w Poznaniu: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim i Bernardyńskim. Ozdoby pojawią się na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym, na al. Marcinkowskiego (przy ul. Podgórnej i placu Wolności), Moście Dworcowym oraz nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin, na który zostanie również przesunięta postać świętego na koniu, stojąca w poprzednich latach na pl. A. Mickiewicza.

Na Starym Rynku pojawiła się już choinka ze żłóbkiem. Z racji trwających badań archeologicznych wyprzedzających remont płyty rynku nie jest ona zlokalizowana w tradycyjnym miejscu, przed Ratuszem, ale przy budynku Odwachu. Ze względów technicznych (brak możliwości bezpiecznego zamontowania drzewka w głębi nawierzchni) jest to choinka sztuczna. Nie zabraknie na niej za to lampek.

Świąteczne iluminacje, będą zdobić miasto do końca stycznia.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/iluminacje-rozblysna-z-wieksza-moca,156541.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz