Bydgoszcz. Parking przy ul. Grudziądzkiej – ruszają prace budowlane.

W poniedziałek, 2 listopada ruszają prace budowlane przy budowie wielopoziomowego parkingu przy ul. Grudziądzkiej 9-15. Pomieści on 570 pojazdów i ułatwi parkowanie w rejonie Starego Miasta. Parking znajdujący się na tym terenie zostanie zamknięty w sobotę 31 października.

W sierpniu pokazaliśmy ostateczny wygląd parkingu. Na 6 poziomach zaparkuje 570 pojazdów. 30 miejsc dedykowanych będzie osobom z niepełnosprawnościami. Ze względów konstrukcyjnych i z uwagi na warunki terenowe podzielono go na 2 części. Elewacja budynku utrzymana będzie w kolorze szarym z pionowymi elementami żaluzyjnymi. W centralnym punkcie pojawi się prosty zegar. Ściany budynku zostaną zagospodarowane naturalną zielenią pnącą.

Jedna część parkingu funkcjonować będzie w systemie Park&Ride (zaparkowanie pojazdu i kontunuowanie jazdy komunikacją miejską), natomiast druga – w Strefie Płatnego Parkowania. Obiekt posiadać będzie 2 klatki schodowe wraz z windami.

Inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca, firma Budimex wejdzie na plac budowy w pierwszych dniach listopada. Na terenie obecnie znajduje się tymczasowy parking, który zostanie zamknięty w sobotę 31 października.

Aby ułatwić mieszkańcom dojście do znajdujących się nieopodal instytucji, planuje się utworzenie tymczasowego przystanku. Autobusy nr 51, 52, 55, 56, 58, 59, 60 35N zatrzymają przy urzędzie miasta. Docelowo, w tym miejscu powstanie zatoka autobusowa, która pozwoli ma sprawną przesiadkę z samochodu na autobus. Dzięki rozwiązaniu wielu bydgoszczan będzie miało krótszą drogę do autobusu.

Budowa wielopoziomowego parkingu potrwa około roku. Wartość inwestycji to niemal 35 mln zł. Na to zadanie pozyskaliśmy wysokie dofinansowanie ze środków unijnych (ZIT) w wysokości 11,2 mln zł.

W budynku zaplanowano 2 stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Miejsca parkingowe znajdą także motocykliści i rowerzyści. Parking dla rowerów znajdzie się przed budynkiem i swoją formą będzie nawiązywał do budynku. W ramach budowy ul. Nowogrudziądzkiej i zagospodarowania terenu zaprojektowano również m.in. budowę i przebudowę: zjazdów, dróg wewnętrznych, chodników, fragmentu ścieżki rowerowej, wiat rowerowych. Pojawią się elementy małej architektury. Utworzone zostanie dojście do parkingu od strony parku Dąbrowskiego.

  • źródło: komunikat UM Bydgoszcz www.bydgoszcz.pl
  • http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/parking-przy-ul-grudziadzkiej-ruszaja-prace-bu/
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz