Ostródzcy strażacy z misją humanitarną na Białorusi

W skład grupy, pierwszy raz zorganizowanej przez MSWiA na taką skalę wchodziły trzy podległe ministerstwu służby: Państwowa Straż Pożarna, Policja i Straż Graniczna. Łącznie do naszego wschodniego sąsiada wyruszyło 47 pojazdów, 96 funkcjonariuszy.

Białoruś wystosowała do władz Polski prośbą o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zaakceptował prośbę i utworzył specjalną grupę ratowniczą do udziału w akcji humanitarnej na terenie Białorusi. 4 czerwca z Warszawy wyjechał konwój z pomocą humanitarną.

Jednym z 23 strażackich pojazdów, był ciężki samochód kwatermistrzowski z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP. Z komendy PSP Ostróda z misją wyjechali nim ogn. Grzegorz Kudła i sekc. Damian Lorkowski. 5 czerwca wczesnym rankiem konwój przekroczył granicę polsko–białoruską.

Za granicą podzielono go na mniejsze grupy, które pojechały się we wskazane przez białoruskie władze miejsca rozładunku pomocy. Ostródzcy strażacy byli w czterech miastach: Grodnie, Lidzie, Szczuczynie i Wołkowsku.

Dostarczyli środki dezynfekujące i ochrony indywidualnej do szpitali w tych miastach. Zaraz po rozładunku poszczególne konwoje wyruszyły w drogę powrotną w kierunku granicy, którą przekroczyły nocą 5 czerwca.

Rano 6 czerwca w Polsce konwój został rozformowany i samochody powróciły do macierzystych jednostek. Strażacy w ciągu 3 dni przejechali blisko 2000 kilometrów.