Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich pozytywnie ocenia przejęcie Polska Press przez Orlen

Jak donosi portal radiogdansk.pl gdański oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wydał oświadczenie dotyczące przejęcia przez spółkę kontrolowaną przez Skarb Państwa PKN Orlen wszystkich udziałów wydawnictwa Polska Press, lidera na rynku mediów regionalnych i lokalnych. W przeciwieństwie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, jest za.         

                     
Finalizacja transakcji możliwa będzie tylko pod warunkiem, że  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie znajdzie w niej żadnych zagrożeń dla obywateli, a takowych dopatrzył się już Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystosował w tej sprawie pismo do prezesa Tomasza Chróstnego mając na uwadze m.in. ochronę niezależności prasy i reklamy od władzy politycznej oraz niebezpieczeństwo koncentracji w jednych rękach zarówno wydawania, druku jak i kolportażu prasy, czy sprawę konkurencji na lokalnych rynkach prasowych. Całość do przeczytania na stronie: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-o-zagrozeniach-wolnosci-prasy-po-kupnie-polska-press

Z innej perspektywy widzi tę sprawę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Dziennikarze w przejęciu wydawnictwa przez spółkę Orlen upatrują wielką szansę na dynamiczny rozwój mediów regionalnych, powrót po latach do lokalnego charakteru prasy, a tym samym zwiększenie sprzedaży oraz co ciekawe powrót do … niezależności dziennikarskiej, która jak się okazuje niekoniecznie była preferowana przez dotychczasowych właścicieli wydawnictwa.                

Jak czytamy w portalu radiogdansk.pl w jednym z dzienników regionalnych wydawanych przez Polska Press, Dzienniku Bałtyckim dochodziło do zwolnień niezależnych redaktorów czy dziennikarzy, którzy nie wpisywali się w narzuconą politykę programową i punkt widzenia niemieckich właścicieli: ,,Za ujawnienie niewygodnych informacji „spowodowano zmiany” w kierownictwie”.             

Opracowanie BC 
Źródło:    

Get involved!

Comments

No comments yet