Warszawa, 25 maja 2020 roku
Szanowni Państwo, Słuchacze, Spółdzielcy, Pielgrzymi Wnet, Republikanie, Wystawcy i Kupujący na Jarmarku Wnet, Uczestnicy kursów Akademii Wnet, Czytelnicy Kuriera Wnet, widzowie naszego kanału na YouTube. Szanowni uczestnicy Kręgu przyjaciół Radia Wnet,
Dziś Radio Wnet obchodzi swoje 11 urodziny. 4018 dni budujemy wolne i niezależne media. Od 96 tys. 432 godzin jesteśmy w drodze. Nasz pomysł był prosty: być tam, gdzie innych nie ma, opowiadać historie, których nie opowiadają inne media, tworzyć radio razem ze słuchaczami.
Od początku istnienia, od naszej pierwszej konstytucji napisanej dla republikanów, odwoływaliśmy się do idei republikańskich i solidarnościowych wypływających z chrześcijańskiej wiary. Stąd się brały nasze pomysły na republikę wnet, spółdzielnie, jarmark wnet czy akademię.
Wydajemy największą niecodzienną gazetę „ Kurier WNET”, która w czasie epidemii została internowana w wirtualnej przestrzeni. Ale najważniejsze dla nas jest Radio. Przez osiem lat istnieliśmy dzięki współpracy z Radiem Warszawa i Radiem Nadzieja. Na tych antenach stworzyliśmy nasze niezależne księstwo i sztandarowy nasz program, który zyskał państwa uznanie „Poranek Wnet”. Dzięki temu mogliśmy przeżyć przez rok nadając tylko w Internecie. To naprawdę był ciężki moment szczęśliwie zakończony uzyskaniem koncesji w Warszawie i Krakowie.
Teraz zwiększamy nasz zasięg. 1 lipca zaczniemy nadawać we Wrocławiu, a w najbliższych miesiącach w Białymstoku, Szczecinie, Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Stajemy się dużym regionalnym radiem. Oczywiście jesteśmy szczęśliwi, ale małe radio to mały kłopot, a duże radio to duży kłopot.
Dziś dla mnie sytuacja jest klarowna i wiem, że nie uda nam się utrzymać radia bez wsparcia słuchaczy. Mamy reklamy, mamy audycje sponsorowane, ale mamy też zasady, które wykluczają nas z normalnego komercyjnego rynku. Nie tylko chodzi o politykę, ale też płynąca z przekonania niechęć do reklamowania niektórych produktów i firm.
Na dziś wiążemy koniec z końcem ale wnet może nam się to nie udać, chyba, ze tym listem zachęcę państwa do regularnego wsparcia Radia Wnet i innych naszych działań. Przyznam, że frustruje się, gdy widzę konkurencję, która w ciągu miesiąca zbiera milion złotych na swoje przedsięwzięcie i porównuję to z naszymi zbiórkami. ~Nie żebym zazdrościł, ale muszę stawiać sobie pytanie, czy takie radio jak tworzymy: radio szesnastu studiów, młodego zespołu, konserwatywne i wolne jest dzisiaj potrzebne. Oczywiście, że w to wierzę, wierzę, w to, że Radio Wnet które obchodzi dziś jedenaste urodziny, z którym przeszliśmy już tyle dróg jest naszym wspólnym dobrem. Wierzę, że państwo podejmą dziś lub wnet decyzje o regularnym wsparciu radia.
Pozdrawiam,
Krzysztof Skowroński