,,Pomorskie.eu” to magazyn samorządowy czy (nie)zależna prasa?

Biuletyn samorządowy stał się narzędziem propagandy politycznej?

      
Takie wnioski można wyciągnąć czytając czerwcowe wydanie biuletynu Samorządu Województwa Pomorskiego, który tym razem jak donosi portal radiogdansk.pl zamiast sprawami samorządu zajmuje się jawnym ,,utyskiwaniem na rząd”.        

Sprawa zaskakuje o tyle, że jest to sprzeczne z opinią na temat zadań samorządowych wydawnictw informacyjnych Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara:   

           
,,…niedopuszczalne jest łączenie przez władze samorządu terytorialnego funkcji biuletynu informacyjnego organu administracji z funkcją niezależnej prasy”.             

W owym kontrowersyjnym wydaniu biuletynu pojawiają się co prawda wiadomości lokalne takie jak pomoc regionalna dla przedsiębiorców, uruchomienie Żeglugi Gdańskiej, czy otwarcie drogi rowerowej, ale ze świecą ich w magazynie szukać.               

Większość wydania zajmują krytyczne artykuły dotyczące inwestycji rządowej przekopu Mierzei Wiślanej, którą autor postanowił całkowicie zmieszać z błotem nie zważając na to, że ta opluwana przez niego inwestycja daje miejsca pracy wielu firmom i mieszkańcom Pomorza, oraz przedwyborcze dywagacje polityczne, w których autor z kolei pozwala sobie na krytykę poczynań rządu. Co prawda sprytnie nawiązuje do spraw samorządowych, którymi to biuletyn z nazwy samorządowy powinien się zajmować: ,,Wybory (prezydenckie) to także być albo nie być dla samorządów”, ale dalej już zapomina na jakich łamach pisze i pojawiają się treści z zupełnie innej beczki:                       

 „Do tej pory wymykały się one całkowitej władzy Kaczyńskiego, mimo, że były systematycznie niszczone i atakowane. Obciążano je coraz to większymi wydatkami budżetowymi. To samorządy musiały pokrywać podwyżki dla nauczycieli czy tak jak w wypadku śmieci, ratować budżet podwyżkami opłat. Andrzej Duda chętnie w tym uczestniczył, podpisując ustawy, z których wynikały te koszty”.   

         
    Na takie jawne łamanie zasad funkcjonowania prasy samorządowej zareagowali radni opozycyjnego klubu sejmiku województwa. Według Jerzego Barzowskiego, przewodniczącego klubu radnych PiS taki stan rzeczy jest niedopuszczalny:          

– Magazyn „Pomorskie.eu” stał się tubą propagandową władz.        

    
Przewodniczący sejmiku województwa, Jan Kleinszmidt jest zdziwiony zainteresowaniem sprawą samorządowej prasy i umieszczanych tam treści:              

– Nie widzę tutaj problemu w treściach.

Ciekawe jaki jest dla podatnika koszt utrzymania magazynu ,,Pomorskie.eu”? Tę kwestię, jak i sposób kolportażu tego tylko z nazwy samorządowego pisma stara się już wyjaśnić u źródeł Radio Gdańsk.              

Opracowanie BC 


Na podstawie radiogdansk.plhttps://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/113330-biuletyn-samorzadu-czy-propagandowe-pismo-magazyn-pomorskie-eu-chetniej-zajmuje-sie-sprawami-kraju-niz-regionu
Obraz Andrys z Pixabay

Dodaj komentarz