„Do Rzeczy” nr 16 z 14.04.2020 – W kontekście koronawirusa polecam tekst Wojciecha Golonki str 62-63 – czekamy na L

Do pobrania plik pdf nr 16 tygodnika „Do Rzeczy”, w którym na str. 62-63, polecam artykuł dr Wojciecha Golonki z Krakowa. Wojciech Golonka przybliża ciekawy wątek francuskich dyskusji i kontrowersji jakie powstały w kontekście leczenia choroby covid-19.

Dr Golonka napisał ww tekst nie jako lekarz, lecz znawca francuskiej sceny społeczno-politycznej. Doktor Wojciech Golonka jest z wykształcenia filozofem.

Chciałbym przy okazji leczenia zakażeń koronawirusem, o czym pisze w artykule dr Golonka, nadmienić, że chydroksychlorochina jest lekiem, który używany jest standardowo w leczeniu malarii.

Do leczenia malarii od pewnego czasu stosuje się także alkaloid obecny w Bylicy jednorocznej (Artemisia annua L). Alkaloid o nazwie artemizyna jest obecnie uzyskiwany na drodze syntezy chemicznej i jest stosowany do wzmiankowanej terapii. W roku 2015 chińska uczona prof. Tu Youyou otrzymała Nagrodę Nobla z Fizjologii i Medycyny za osiągnięcia w leczeniu malarii przy zastosowaniu wyciągu z tej rośliny.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tu_Youyou
https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2015/summary/

Pragnę jednocześnie nadmienić – niczego nie sugerując, że Bylica jednoroczna jest dość wszędobylską rośliną, obecną także w naszej rodzimej florze. Spośród trzech gatunków bylic obecnych w polskiej florze, jedynie gatunek Artemisia annua L., tj. Bylica jednoroczna ma wzmiankowane zastosowanie lecznicze w terapii malarii.

Józef Kapusta

Dodaj komentarz