Kielce: Wigilia dla samotnych 24.12 g. 11:00 Wojewódzki Dom Kultury

Z udziałem biskupów kieleckich, władz miasta i pracowników organizacji pomocowych 24 grudnia odbędzie się największa i jedna z najstarszych wigilii dla samotnych i bezdomnych – w Wojewódzkim Domu Kultury, z udziałem ok. pięciuset osób. Dla wszystkich zostaną przygotowane paczki.

Wigilia rozpocznie się o godz. 11:00, wspólną modlitwą pod przewodnictwem biskupów. Następnie w reprezentacyjnych salach WDK wszyscy zasiądą do tradycyjnej wieczerzy. Będzie smażona ryba, kapusta z grochem, wigilijne zupy, kompot, ciasta i pierogi. Każdy z uczestników otrzyma także paczkę, wypełnioną artykułami zebranymi podczas przedświątecznej zbiórki żywności przeprowadzonej przez wolontariuszy Caritas kieleckiej. Na zawartość paczek złożą się także artykuły zakupione ze środków własnych MOPR i Caritas.

Organizatorem wydarzenia jest Caritas kielecka, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Wojewódzki Dom Kultury.

Wigilia dla bezdomnych z udziałem biskupów i władz miasta ma w Kielcach długą tradycję, jedną z najdłuższych w Polsce. – Początkowo takie wigilijne spotkania robiliśmy w mniejszych grupach, następnie na dworcu PKP, gdzie zbierało się ok. stu osób, potem w Przytulisku na Siennej i wreszcie w WDK, gdy zaczęło uczestniczyć kilkaset osób i brakowało miejsca – wspomina dyrektor Caritas ks. Stanisław Słowik.

Dodał, że na dworcu nie było tak świątecznej atmosfery jak w WDK, a adresatami spotkania byli głównie ci, którzy okolice dworca traktowali jako swoją codzienność. – Dzisiaj na wigiliach pojawia się coraz więcej osób starszych i samotnych, którzy nie są dosłownie bezdomni, ale nie chcą tego dnia spędzać samotnie w czterech ścianach, a przy tym dobrze wyposażona paczka nie jest bez znaczenia – tłumaczy dyrektor Caritas. Krytycznie odnosi się do pojawiającego się w ostatnich latach trendu: przychodzenia na tę wigilię rodziców z małymi dziećmi. Przestrzega przed uczeniem dzieci pewnego stylu życia i obcowania z obrazkami, które mogą uczyć „nasiąkania biedą”.

Ponadto Caritas kielecka organizuje spotkania opłatkowe i wigilijne we wszystkich prowadzonych przez siebie placówkach. Jedne z największych tego typu spotkań mają miejsce w Proszowicach i Miechowie.

EB

Dodaj komentarz