Raport TET: John Ratcliffe mówi, że doszło do ingerencji w wybory

Dyrektor Wywiadu Narodowego (DNI) John Ratcliffe potwierdził, że w wyborach 2020 roku doszło do zagranicznej ingerencji – poinformowała korespondentka CBS Catherine Herridge.

„No cóż, dyrektor Ratcliffe jest zwierzchnikiem-koordynatorem 17 służb wywiadowczych i ma dostęp do najtajniejszych informacji, jakie są w posiadaniu rządu USA. Powiedział on telewizji CBS News, że w listopadzie tego roku miała miejsce zagraniczna ingerencja Chin, Iranu i Rosji, i oczekuje na upublicznienie raportu na ten temat w styczniu” – powiedziała Herridge.

Biuro Ratcliffe’a nie od razu odpowiedziało na prośbę „The Epoch Times” o potwierdzenie [tej wypowiedzi].

Oświadczenie Ratcliffe’a jest sprzeczne z innymi wypowiedziami funkcjonariuszy bezpieczeństwa.

Christopher Krebs, niedawno zwolniony [przez Trumpa] czołowy urzędnik ds. cyberbezpieczeństwa podczas wyborów prezydenckich [former Director of the U.S. Cybersecurity and Infrastructure Security Agency], zeznawał w środę [16.12] przed senacką Komisją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych.

„Chociaż wybory czasami są brudne, to były to bezpieczne wybory” – powiedział Krebs.

W wywiadzie „60 minut” z 27 listopada, zapytano Krebsa, co myśli o zarzutach zespołu prawnego Trumpa, że wyniki były podliczane w obcych krajach i zostały zmanipulowane.

„Tak więc, wszystkie głosy [oddane] w Stanach Zjednoczonych Ameryki są liczone w Stanach Zjednoczonych Ameryki” – odpowiedział Krebs. „Nie rozumiem tego zarzutu. Wszystkie głosy [oddane] w Stanach Zjednoczonych są liczone w Stanach Zjednoczonych Ameryki. I kropka.”

Dodał jeszcze: „A więc, ponownie nie ma dowodów na to, że jakąkolwiek maszyną [do głosowania], o której mi wiadomo, manipulowało obce mocarstwo. Kropka.”

Sidney Powell, była prokuratorka federalna, która współpracowała z zespołem prawnym prezydenta Donalda Trumpa, podnoszącym problemy wyborcze, złożyła 13 grudnia list w Sądzie Najwyższym, aby powiadomić sędziów o dwóch partiach niedawno uzyskanych dowodów na temat sprzętu do głosowania firmy Dominion Voting Systems.

W swoim liście przedstawiła nowe oświadczenia dwóch biegłych sądowych, którzy utrzymują, że międzynarodowa ingerencja w wybory 2020 roku miała miejsce i że systemy Dominion były połączone z systemami zagranicznymi na całym świecie.

Powell powiedziała, że dwóch analityków wywiadu wojskowego podpisało oświadczenia pod przysięgą, stwierdzające, że certyfikaty SSL z dominionvoting .com były wielokrotnie używane z [terytorium] Kanady, Serbii i Stanów Zjednoczonych.

Tymczasem Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) potwierdziło, że przedmiotowy raport będzie zawierał informacje o „odpowiednich” zagrożeniach zagranicznych, dotyczących ostatnich wyborów.

„Wspólnota Wywiadów (United States Intelligence Community, IC) otrzymała już odpowiednie sprawozdania po wyborach, ale wiele agencji wywiadowczych nie ukończyło procedur koordynacji raportu” – powiedziała Amanda Schoch, rzeczniczka urzędu, dodając, że John Ratcliffe dąży jak najszybszego przekazania raportu.

„Dziś po południu dyrektor Ratcliffe został powiadomiony przez pracowników wywiadu, że Wspólnota Wywiadowcza nie dotrzyma terminu 18 grudnia, wyznaczonego w dekrecie wykonawczym przez prezydenta Trumpa oraz przez Kongres w celu przedstawienia tajnej oceny Wspólnoty w sprawie zewnętrznych zagrożeń dla wyborów w USA w 2020 r.” – powiedziała Schoch.

18 grudnia przypada 45 dzień po wyborach powszechnych 3 listopada i zgodnie z dekretem wykonawczym Trumpa z 2018 r., dyrektor Wywiadu Narodowego miał przedstawić raport stwierdzający „w maksymalnym możliwym do ustalenia” zakresie, czy miały miejsce jakiekolwiek próby ingerencji oraz opisujący charakter takiej ingerencji, zastosowane metody oraz podmioty w to zaangażowane i autoryzujące takie działania.

Masooma Haq, „The Epoch Times”

(Współpraca redakcyjna: Mimi Nguyen Lee i Isabel Van Brugen.)

Tłumaczenie – Grzegorz Grabowski

Tekst oryginalny: DNI John Ratcliffe Says There Was Foreign Interference in November Elections: Report (John Ratcliffe DNI mówi, że doszło do zagranicznej ingerencji w listopadowe wybory – raport) https://www.theepochtimes.com/dni-john-ratcliffe-confirms-there-was-foreign-interference-in-november-elections-report_3623035.html (17.12.2020).