USA blokuje pracę Międzynarodowego Trybunału Karnego

Prezydent Donald Trump wydał w czwartek zarządzenie wykonawcze upoważniające USA do nałożenia sankcji wobec pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego zaangażowanych w dochodzenie w sprawie rzekomych zbrodni wojennych, jakich miały się dopuścić wojska amerykańskie w Afganistanie.
Wysoki rangą urzędnik administracji Trumpa, nie podając żadnych szczegółów, powiedział, że dochodzenie „jest wymuszane przez organizację o wątpliwej uczciwości” – nawiązując do Międzynarodowego Trybunału Karnego z siedzibą w Hadze – i oskarżył Rosję o szemraną rolę w tym procederze.

Nakaz upoważnia Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo, w porozumieniu z Sekretarzem Skarbu – Stevenem Mnuchinem, do blokowania aktywów w Stanach Zjednoczonych pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego, zaangażowanych w postępowanie, zgodnie z listem wysłanym przez Trumpa do przewodniczącego Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, towarzyszącego rozkazowi .

Upoważnia również Pompeo do blokowania wjazdu tych osób do Stanów Zjednoczonych.

Prokurator MTK Fatou Bensouda chce zbadać prawdopodobne przestępstwa popełnione w latach 2003–2014, w tym rzekome masowe zabójstwa ludności cywilnej przez talibów, a także rzekome tortury więźniów przez władze afgańskie oraz, w mniejszym stopniu, przez siły USA i CIA.

źródło: tt, Reuters

Get involved!

Comments

No comments yet