Zachodniopomorscy samorządowcy kontra wybory korespondencyjne

„Dołożymy wszelkich starań aby wykluczyć możliwość sfałszowania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej”.                

Sytuacja w Polsce robi się coraz bardziej groteskowa, gdyby nie fakt, że po równi pochyłej staczamy się z zawrotną prędkością w dół. Gospodarka leży, ale to nie problem dla rządu uzbrojonego do walki o nią w dziurawą tarczę i miecz z papieru. Politycy mają ważniejsze sprawy na głowie niż ratowanie kraju z zapaści, do której sami doprowadzili. W dodatku zajęło to im tylko kilka tygodni.                 

Wybory muszą się odbyć i basta, to już postanowione przez rząd, który sam sobie strzelił w kolano strasząc najpierw naród koronawirusem do tego stopnia, że lud na pewno nie będzie walił drzwiami i oknami do lokali wyborczych. Raczej zastosuje metodę rządową ZOSTAŃ W DOMU, która tak świetnie ponoć sprawdziła się na koronawirusa. Doszliśmy w ten sposób do następnego absurdu, bo nieważne stało się to czy wybory będą uczciwe i przejrzyste, lecz tylko to, żeby się odbyły.               

Zamieszanie przedwyborcze sięga zenitu, nikt nic nie wie, a  samorządowcy bardzo sceptycznie podchodzą do pomysłu przeprowadzenia wyborów Jak stwierdził w mediach społecznościowych pezydent Szczecina Piotr Krzystek: „Przypomnę, że do dziś nikt nas nie zwolnił z organizacji normalnych wyborów. I tego się trzymamy, przestrzegając prawa. Chcę dodać, że Wszyscy zostaliśmy postawieni w tej samej sytuacji. Każe się organizować wybory, na nie wiadomo jakich zasadach, a do tego wbrew woli mieszkańców, których mamy reprezentować. Analizujemy tę dziwną sytuację. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mieli udostępniać jakiekolwiek dane na podstawie zwykłego maila.        
Uważam, że wybory korespondencyjne w tej formule są absolutnie niedopuszczalne. Nie wiemy komu doręczamy karty do głosowania, nie wiemy czy ktoś pod jednym PESELem nie wyśle nam pięciu kart do głosowania. To generator wielu problemów, od zdrowotnych przez sposób liczenia głosów”.                         

Jeszcze ostrzej na projekt wyborów korespondencyjnych i na e-akcję Poczty Polskiej mającej na celu pozyskanie z gmin spisu wyborców zareagował w mediach społecznościowych burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz:               
„Poczta Polska występując do gminy o przesłanie spisu wyborców argumentuje to podjęciem czynności niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Informuję, że wybory powszechne na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2020 roku organizuje i przeprowadza Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie Postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 5 lutego 2020 roku.                 
Obawiam się, że Poczta Polska jest nieuprawniona ani do przeprowadzenia wyborów powszechnych ani do uzyskania danych wrażliwych w postaci spisu wyborców mieszkańców gminy Goleniów. Jednocześnie chciałbym zapewnić Pana Premiera, że w Goleniowie dołożymy wszelkich starań aby wykluczyć możliwość sfałszowania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Co za tym idzie nie przekażemy spisu wyborców osobom nieuprawnionym do jego przetwarzania”.                

W obronie danych osobowych obywateli stanął również Związek Miast Polskich, a Andrzej Porawski dyrektor biura ZMP zaapelował do samorządów, aby nie odpowiadały na list Poczty Polskiej:                   
„Wiele miast informuje nas, że otrzymały anonimowe maile od spółki Poczta Polska, mające charakter wniosku o udostępnienie danych dotyczących tzw. wyborów korespondencyjnych. Wnioski de facto dotyczą sporządzenia nowego rodzaju rejestru, zawierającego w określonym układzie dane z różnych źródeł, które pozostają w dyspozycji urzędów miast. Spis wyborców jest dziś zdefiniowany w rozporządzeniu zupełnie inaczej, niż to, co chce pocztowy anonim”.                 

Na podstawie gs24.pl,   wiadomości.onet.pl
https://gs24.pl/zachodniopomorscy-samorzadowcy-mowia-nie-wyborom-korespondencyjnym/ar/c1-14933902

https://wiadomosci.onet.pl/szczecin/maile-poczty-polskiej-burmistrz-goleniowa-nic-nie-wyslemy/5b1swtm

Oprac. BC

Obraz Th G z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet