Prowokacyjne zachowanie przewodniczącego komisji wyborczej na szczecińskim Warszewie

Do jednej z komisji wyborczych na szczecińskim Warszewie została wezwana policja w związku z podejrzeniem łamania ciszy wyborczej przez przewodniczącego.

Wybory generalnie przebiegały bez większych zakłóceń i nie odstraszały wyborców pomimo narzuconych wymogów sanitarnych.

Komisarz zachodniopomorskiej policji Mirosława Rudzińska informowała:   

– Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie i działają normalnie, nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń związanych z wyborami.               
– Jedynie kilka interwencji w całym województwie dotyczyło niszczenia bądź uszkodzeń plakatów wyborczych”.          

Jednak nie wszędzie było spokojnie. Do jednej z komisji wyborczych na szczecińskim Warszewie została wezwana policja w związku z podejrzeniem łamania ciszy wyborczej przez przewodniczącego. Jak poinformował obserwator społeczny ze Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów, Mariusz Łojko:            

– W tej chwili podjęliśmy interwencję w komisji wyborczej nr 168 w Szczecinie. Jej przewodniczący obsługuje i wydaje karty wyborcze, czyli pełni swoje obowiązki, w koszulce mającej charakterystyczną grafikę rozpoznawalną dla pewnej opcji politycznej ze słowem „Konstytucja”.           

Co ciekawe jak twierdzi Mariusz Łojko przewodniczący komisji wezwany do zdjęcia koszulki z kontrowersyjnym napisem przez swojego zastępcę nie wykonanał polecenia:     

 – Jesteśmy w posiadaniu opinii, bo on już czwarty raz podczas kolejnych wyborów jest w tej koszulce. Przy ostatnich wyborach doszło już do eskalacji. W tej chwili prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Także to nie jest jakiś przypadek, ten człowiek prowokuje świadomie. Za łamanie ciszy wyborczej zarówno w przestrzeni publicznej jak i internecie oraz prowadzenie agitacji w lokalu wyborczym grozi grzywna od 20 zł do 5 tys. zł. Jeszcze dotkliwsze kary są przewidziane za publikację sondaży, od 500 tys. zł do nawet miliona złotych.               

Mariusz Łojko zwrócił uwagę na wyjątkową pewność bezkarności przewodniczącego komisji łamiącego prawo. Brak właściciwej interwencji organów stojących na straży prawa również zastanawia.

Będziemy na bieżąco informować o przebiegu tej sprawy.

Oprac. BC


Człowiek, który w tak niegodny sposób pełnił funkcję Przewodniczącego OKW został ODWOŁANY

Na podstawie:

Dodaj komentarz