Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego przygotowują się do zmiany przepisów w ruchu granicznym z Polską

Polscy pracownicy transgraniczni, którzy od miesięcy walczą o równe traktowanie w unii doczekali się gotowości zmiany rozporządzeń ze strony władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego dotyczących przekraczania granicy polsko-niemieckiej. Niestety jeśli wejdą w życie, na granicy zrobi się jeszcze bardziej restrykcyjnie. Zamiast oczekiwanego zniesienia, kłopotliwego i kosztownego dla codziennie przekraczających granicę polskich obywateli, testowania, czeka ich być może obowiązek legitymowania się ujemnym testem na koronawirusa, nie jak dotąd ważnym 4 dni, ale … 48 godzin.            

Wszystko zależy od statusu Polski jeśli chodzi o stopień ryzyka. Niemcy z obawy przed transmisją nowych mutacji wirusa planują jeszcze większe ograniczenia ruchu na granicy z Polską jeśli nasz kraj zakwalifukuje się na listę wysokiego ryzyka. Wystarczy, że liczba stwierdzonych zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczy 200 w ciągu 7 dni. Co ciekawe zapowiedziane w ramach ugody punkty testujące na przejściach w Świnoujściu i Lubieszynie, mające ułatwić polskim obywatelom pracującym w Niemczech życie i znacznie ograniczyć gigantyczne wydatki związane z kosztami obowiązkowych testów, ciągle jeszcze nie funkcjonują.            

Jak donosi portal radioszczecin.pl poślizg w rozpoczęciu działalności centrów testowania na przejściach granicznych jest spowodowany ,,problemami infrastrukturalnymi” i ,,procedurami przetargowymi”, ale w ciągu tygodnia mają jednak rozpocząć działalność. Co prawda polscy pracownicy transgraniczni mają mieć oprócz łatwego dostępu do testowania zapewnione również pokrycie kosztów testów przez zatrudniających ich niemieckich pracodawców, ale niestety ciągle pozostaje nierozwiązany problem Polaków mieszkających po niemieckiej stronie granicy, a pracujących na co dzień w Polsce. Jak czytamy w portalu m.dw.com inicjatywa obywatelska ,,Freie Grenze – Wolne Granice” zamierza zwrócić się teraz do polskich władz z apelem o sfinansowanie im obowiązkowych testów.    


Więcej na stronie:       https://m.dw.com/pl/meklemburgia-pomorze-przednie-zaostrzy-przepisy-dla-podr%C3%B3%C5%BCuj%C4%85cych-z-polski/a-56819441

Opracowanie BC 
Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz