Wielki protest pracowników transgranicznych na przejściach granicznych.

Grafika: Wojciech Osuchowski /glos.live

Sytuacja pracowników pracujących poza granicami Polski, a mieszkającymi w Polsce na stałe jest bardzo zła.

Jak podaje raciborski portal Nowiny.pl:

Mija miesiąc odkąd wielu pracowników z czeskich firm przebywa w domu na l4 czy urlopach, cierpliwość czeskich pracodawców się kończy i zaczynają się zwolnienia, nawet ci którzy zdecydowali się na hotel w Czechach chcieliby po miesiącu zobaczyć się z rodziną

– to fragment wiadomości, którą redakcja portalu otrzymała na redakcyjną skrzynkę pocztową.

Jednak sytuacja jest zła na wszystkich granicach

Portal infoludek.pl ze Szczecina przytacza wypowiedź organizatorki protestu:

Zamknięcie granicy dla mieszkańców i pracowników strefy przygranicznej jest nielogiczne. To jest tak, jakby nagle rozdzielić prawobrzeże i lewobrzeże Szczecina – powiedziała portalowi Infoludek.pl Marta Szuster, organizatorka protestu na przejściu granicznym w Rosówku. – Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak liczne dramaty ludzkie się za tym kryją.

Portal polskiobserwator.de cytuje wypowiedź Premiera Mateusza Morawieckiego:

“Będę starał się znaleźć jakiś złoty środek, ale proszę mi wierzyć, że dostawaliśmy wiele maili, petycji, telefonów i wręcz gróźb ze strony różnych grup mieszkańców i starostów, a także burmistrzów i wójtów, którzy bardzo się bali tego, że ten ruch przygraniczny będzie w sposób bez przeszkód dozwolony” – powiedział premier.

A Polska Agencja Prasowa przypomina:

Zgodnie z rozporządzeniem rządu do 26 kwietnia, z możliwością przedłużenia, pozostaje obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Gazeta Polaków w Republice Czeskiej GLOS.LIVE apeluje, cytując jeden z wpisów internetowych:

„Chcemy zwrócić na nas uwagę. Warszawa nie zna naszych problemów. Dlatego też w sobotę, 25 kwietnia, w godzinach wczesnopopołudniowych idźcie na spacer po obu stronach Olzy w okolice przejść granicznych Most Przyjaźni i Most Wolności. Nie gromadźcie się, zachowajcie bezpieczny odstęp i załóżcie maseczki na twarze. Pokażcie swoje zdanie na temat granic”

Protest na granicach i przejściach granicznych będzie się odbywał w piątek i sobotę – należy sprawdzić w internecie gdzie można się dołączyć.

Ruch Kontroli Wyborów oraz Portal StowarzyszenieRKW.org będzie monitorowało sprawę.

Autor: Dębiec

źródła:
glos.live
nowiny.pl
infoludek.pl
polskiobserwator.de
oraz Facebook

Get involved!

Comments

No comments yet