Nierówny podział nagród w Straży Miejskiej w Gdańsku

Wysokość nagród rocznych przyznanych kierownictwu Straży Miejskiej bulwersuje szeregowych pracowników – informuje portal Radia Gdańsk. Kontrowersje pogłębiają podejrzenia o celowe niezatrudnianie ludzi na wakujące stanowiska, aby przesunąć więcej pieniędzy na fundusz nagród.

Jak czytamy w portalu naczelnikowi wydziału logistyki przyznano 18 tysięcy złotych nagrody rocznej za 2019. Półtora tysiąca mniej otrzymał kierownik referatu kadr a zastępcy komendanta zainkasowali prawie po 16 tysięcy złotych. Na liście nagród jest 35 pracowników. Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy straży miejskiej, wyjaśnia na łamach portalu, że ww. nagrody są przyznawane przez komendanta SM na wniosek przełożonego nagradzanego pracownika oraz zgodnie z przepisami regulaminu wynagradzania pracowników.

Autor artykułu przypomina także, że zgodnie z informacją od władz miasta, w roku 2020 na podwyżki w Straży Miejskiej przeznaczono 2 miliony zł. Dzięki temu średnie zarobki pracowników tej formacji mają wynieść 4700 zł brutto, co powinno uspokoić złe nastroje zespołu. Artykuł kończy się informacją uzyskaną przez jego autora red. Macieja Naskręta o otrzymaniu przez kierownika referatu V nagrody świątecznej, pomimo że takich nagród miało nie być. Poza tym szef referatu na Chełmie miał od października 2019 przebywać na zwolnieniu, a pomimo tego jego nazwisko znalazło się na liście nagród za rok 2019.

Jeden ze strażników, niewymieniany z imienia i nazwiska, powiedział reporterowi radia, że szeregowy strażnik może liczyć na co najwyżej 4 tysiące zł nagrody a poza tym pracownicy SM podejrzewają, że wakaty nie są obsadzane celowo, ponieważ „zaoszczędzone” w ten sposób pieniądze można potem przesunąć do funduszu nagród. Gdańska dzielnica Chełm pozostaje od kilku tygodni bez referatu Straży Miejskiej z powodu dużej absencji pracujących w nim strażników.

Ma to związek z ogłoszoną pandemią koronawirusa, z powodu której funkcjonariusze pozostali w pracy zostali czasowo oddelegowani do innych referatów. W stosunku do jednej z pracownic tego referatu trwa postępowanie prokuratorskie po tym, jak włamała się na konto służbowe jednej z koleżanek oraz do jej prywatnego WhatsAppa i przekazała potem uzyskane w ten sposób informacje kierownikowi referatu, który miał je bezprawnie wykorzystać. Pełną informację znajdą Państwo tutaj:

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/ item/109930-wysokie-nagrody-dla-kierownikow-strazy-miejskiej-co-z-pozostalymi-pracownikami-to-bulwersujace-rzecznik-wszystko-zgodnie-z-prawem

Oprac. ŁC

Fot. Artur Andrzej