Toruń. 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

12 grudnia 2020 roku tuż przed północą, w noc przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przedstawiciele władz miasta i opozycji antykomunistycznej spotkali się pod kościołem akademickim w Toruniu. Pod tablicą upamiętniającą patriotyczną manifestację złożono kwiaty i zapalono znicze.  

Tablica na ścianie kościoła akademickiego przy Rynku Staromiejskim była pierwszym w Toruniu miejscem poświęconym czasom walki z komunistycznym aparatem władzy. Upamiętnia ona patriotyczną manifestację w Toruniu z maja 1982 r., brutalnie rozpędzoną przez peerelowską milicję. Zbliżało się wtedy Święto Pracy, co wykorzystały struktury NSZZ „Solidarność”, zapraszając mieszkańców na manifestacyjny spacer po Bulwarze Filadelfijskim. Pochód nad brzegiem Wisły, mimo prowokacyjnego przebiegu, nie wywołał konfliktu. Dopiero gdy około dwóch tysięcy uczestników udało się pod pomnik Mikołaja Kopernika, ozdabiając go znaczkami „Solidarności”, szturmem wkroczyły oddziały ZOMO, w szczególnie brutalny sposób traktując zgromadzonych, w tym młodzież, studentów i nawet zwykłych przechodniów.       

Kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą złożył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wraz radnym Wojciechem Klabunem.

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/39-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz