Świat polityki czy świat gangsterki?

Świat polityki czy świat gangsterki? Finał śledztwa w sprawie pewnego strażnika więziennego.                 
Sprawa dotyczy aresztowania posła Stanisława Gawłowskiego w kwietniu 2018 roku, kiedy polityk decyzją sądu został na trzy miesiące odosobniony dla wykluczenia bardzo prawdopodobnej możliwości matactwa procesowego w celu uniknięcia konsekwencji karnych. I dzięki pracownikowi służb więziennych nie do końca to się udało.              

Jeden z ówczesnych strażników więziennych aresztu śledczego w Szczecinie Łukasz J. zasiądzie na ławie oskarżonych za niedozwoloną współpracę z aresztowanym posłem w czasie przebywania polityka w tymczasowym areszcie. Prokuratura zarzuca byłemu już strażnikowi przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.         

           
Śledztwo prowadzone przez  Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie wykazało, że Łukasz J. zataił przed zwierzchnikami wcześniejszą znajomość ze Stanisławem Gawłowskim, a następnie odwiedzał go w celi i pośredniczył w przekazywaniu bieżących informacji o osadzonym innym osobom oraz kontaktował się drogą telefoniczną z kancelarią adwokacką jednego z obrońców podejrzanego, jednym z senatorów i dyrektorem biura poselskiego jednego z posłów.                 

Jak podaje prokuratura poseł dzięki zapewnieniu przez  strażnika kontaktu z członkami rodziny i znajomymi bez wiedzy organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze osiągnął korzyść osobistą. Łukasz J. do kontaktów w sprawach Gawłowskiego wykorzystywał w trakcie wykonywania czynności służbowych telefon prywatny bez zgody dyrektora aresztu. Z żoną aresztowanego kontaktował się również poprzez media społecznościowe, a nawet doszło do kilku spotkań bezpośrednich.                  

Według prokuratury strażnik Łukasz J. przekroczył również swoje uprawnienia poprzez: „…przechowywanie poza terenem aresztu śledczego wniosków osadzonych skierowanych do administracji aresztu w Szczecinie przez m. in. osadzonego w tym czasie Bogdana K. (aktualnie oskarżonego w sprawie tzw.  afery melioracyjnej) oraz pokwitowania odbioru rzeczy w areszcie w Szczecinie przez Stanisława Gawłowskiego”. Co ciekawe strażnik spotkał się z politykiem 13 kwietnia 2018 roku tuż przed jego aresztowaniem i był z nim w kontakcie również po opuszczeniu przez Gawłowskiego aresztu.                    

Były strażnik więzienny odpowie też za przyjęcie od jednego z osadzonych korzyści majątkowej za dostarczanie przedmiotów z pominięciem obowiązujących procedur. Na ławie oskarżonych zasiądą jeszcze dwie inne osoby związane z tą sprawą. Paweł C. za wręczenie korzyści majątkowej Łukaszowi J. i Małgorzata B. za składanie fałszywych zeznań.                   

Celnie podsumował sytuację w sieci jeden z internautów:           „Takie sytuacje znamy ze świata gangsterki, a tu.. podobne klimaty”.             

Na podstawie gs24.pl
https://gs24.pl/straznik-wiezienny-oskarzony-o-wspolprace-z-aresztowanym-poslem/ar/c1-14903449

Obraz Ciker-Free-Vector-Images z Pixabay 

Oprac BC

Obraz Clker-Free-Vector-Images z Pixabay

Dodaj komentarz