Toruń. Sąd Rejonowy prawie gotowy

Na zdjęciu nowa siedziba Sądu Rejonowego w Toruniu

Prace przy budowie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu są na finiszu – oddanie obiektu zaplanowane jest na drugi kwartał br.  21 maja 2021 r. okazały gmach zwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jak zapewnia inwestor, główne prace przy obiekcie, czyli budowlane oraz rozruch inwestycji, zostały zakończone. Planuje się, że do końca maja budynek zostanie uprzątnięty, w tym wykonane ma być kompleksowe mycie fasad. Obecnie trwają odbiory inwestorskie oraz prace zieleniarskie. Obiekt powinnien zostać oddany do użytku już w drugim kwartale 2021 r.

W dniu 21 maja 2021 roku ze stanem prac zapoznali się prezydent Michał Zaleski oraz dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Marian Pieńczewski. Obecni byli także przedstawiciele inwestora firmy Warbud SA oraz architekt i autor projektu Andrzej Błażko.

Projekt gmachu wykonała Pracownia Architektoniczna AA s.c. z Gdańska, która ma w swoim dorobku projekty i wykonanie lub przebudowę już kilku budynków sądu, m.in. w Wejherowie, Sopocie i Tczewie. Projektanci zadbali, aby koncepcję budynku dostosować do jego otoczenia, bowiem w sąsiedztwie znajdują się zarówno wieżowce, jak i zabytkowe wille. Aby nie zburzyć infrastruktury drogowej, architekci zdecydowali się na przecięcie gmachu przejściem dla pieszych, które skróci drogę przez plac Zwycięstwa. W otoczeniu sądu zaprojektowano również ławki oraz stojaki na rowery.

Pozwolenie na budowę siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu prezydent Michał Zaleski podpisał w dniu 13 września 2017 roku. Jedna siedziba oznacza poprawę warunków pracy wymiarowi sprawiedliwości, będzie także wielkim udogodnieniem dla interesantów. Aktualnie wciąż jeszcze Sąd Rejonowy w Toruniu funkcjonuje w pięciu lokalizacjach, w różnych punktach miasta.

Swoją siedzibę w gmachu na placu Zwycięstwa znajdzie 12 wydziałów: trzy wydziały karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych. Wewnątrz będzie 40 sal rozpraw oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne, sala konferencyjna. W piwnicy znajdą się: garaż podziemny dla pracowników sądu, 4 miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych oraz archiwa i pomieszczenia techniczne. Łączna powierzchnia to blisko 18 tys. metrów kwadratowych.

Budynek Sądu Rejonowego to największa inwestycja Skarbu Państwa w naszym mieście od kilkudziesięciu lat. Koszt prac oszacowano na 137,5 mln zł, a z wyposażeniem – blisko 150 mln zł. Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Gdańsku, a wykonawcą warszawska firma Warbud SA.

Fot. Lech Kamiński

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/sad-rejonowy-prawie-gotowy

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz