Rusza proces 17 olsztyńskich policjantów oskarżonych o torturowanie przesłuchiwanych

W czwartek 26 listopada rozpocznie się proces 17 policjantów z komendy miejskiej w Olsztynie oskarżonych o torturowanie przesłuchiwanych.

Przedstawiono im aż 72 zarzuty. Policjanci mieli również dopuścić się przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

Wymuszanie zeznań miało miejsce od marca 2014 do kwietnia 2015 roku. Wg prokuratury policjanci bili ręcznie i pałkami przesłuchiwanych a także kopali i razili gazem i paralizatorami. Śledztwo w tej sprawie sprawie prokuratura prowadziła od prawie 2,5 roku.

Po czterech miesiącach od rozpoczęcia śledztwa przez prokuraturę olsztyńską, zostało ono przekazane do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce z uwagi na możliwość posądzenia o stronniczość. Z tego również powodu sprawą będzie się zajmować sąd rejonowy w Ostródzie.

Zaplanowana pierwsza rozprawa nie odbędzie się w budynku sądu a w budynku ostródzkiego Centrum Użyteczności Publicznej. Sąd rejonowy w Ostródzie podjął taką decyzję, ponieważ z uwagi na ilość oskarżonych żadna z sal ostródzkiego sądu nie zdoła pomieścić tylu osób.

Należy przypomnieć, że po ujawnieniu w kwietniu 2015 roku skandalu z torturami w olsztyńskiej komendzie i zatrzymaniu pierwszych podejrzanych rezygnację z pełnionych funkcji złożyli komendanci policji wojewódzki i miejski.

Oprac. Es.

Get involved!

Comments

No comments yet