Prokuratura nie znalazła podstaw do rozpoczęcia postępowania w związku z tzw. ,,wyborami kopertowymi”

 Prezydent Dulkiewcz złożyła zażalenie na decyzję Prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie nielegalnej zdaniem wielu samorządów próby zmuszenia urzędów do przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców przed planowanymi w maju wyborami korespondencyjnymi.         


Jak donosi portal dziennikbaltycki.pl Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmownie odpowiedziała na złożone 23 kwietnia przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego próby podstępnego przejęcia spisu wyborców określonego w art. 107 ustawy o ochronie danych osobowych jak i art. 248 pkt 2 kodeksu karnego odnośnie przestępstw przeciwko wyborom.             

Odpowiedź odmowna Prokuratury dotycząca rozpoczęcia dochodzenia w powyższej sprawie jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl jest spowodowana tym, że ,,czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego”. Co ciekawe jak twierdzi rzecznik prasowy prezydent Gdańska, Daniel Stenzel nie zawiera ona żadnego uzasadnienia i wyjaśnienia takiego stanowiska Prokuratury.              

Władze Gdańska postanowiły nie czekając na rozpatrzenie złożonego w związku z tym wniosku o przedstawienie szczegółowych wyjaśnień, aby nie stracić przysługującego urzędowego terminu na zażalenie, złożyć skargę na decyzję Prokuratury bez znajomości uzasadnienia. 

Według samorządowców, jak czytamy w portalu gdansk.pl, postanowienie Prokuratury z 23 września powinno uwzględnić orzeczenie WSA z 15 września dotyczące skargi złożonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję premiera Morawieckiego o udostępnieniu spisów wyborczych Poczcie Polskiej:       


,,Ta decyzja rażąco naruszyła prawo i nie miała podstawy prawnej”.     

   


Opracowanie BC 
Źródło:      https://dziennikbaltycki.pl/wybory-prezydenckie-2020-przekazanie-spisu-wyborcow-w-wyborach-korespondencyjnych-odmowa-prokuratury-i-zazalenie-gdanska/ar/c1-15220860       

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/przekazanie-spisu-wyborcow-w-wyborach-korespondencyjnych-odmowa-prokuratury-i-zazalenie-miasta-gdanska,a,180505   

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-niewaznosc-decyzji-premiera-o-organizacji-wyborow-korespondencyjnych-przez-poczte  

Obraz raphaelsilva z Pixabay

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz