„Polskie sądownictwo: spór o władzę czy o Rzeczpospolitą?” – debata w Olsztynie w Książnicy Polskiej 20 stycznia o godz. 18.00. Wstęp wolny

Redakcja olsztyńskiego miesięcznika „Debata” organizuje dyskusję na temat polskiego sądownictwa. Debata odbędzie się w Książnicy Polskiej w Olsztynie, pl. Jana Pawła II 2/3, Sala Literacka na I piętrze. Za redakcją „Debaty” publikujemy cały tekst zaproszenia skierowanego do wszystkich mieszkańców Olsztyna i nie tylko.
Temperatura sporu o polskie sądownictwo przekroczyła wszelkie granice rozsądku. Choć sprawa dotyka fundamentów ustrojowych państwa, w toczącym się sporze nie widać światełka w tunelu. Budowanie kompromisu poprzez demokratyczną debatę przestało działać. Zastąpił ją spór o władzę i dominację. Jego skutki zaczęły zagrażać interesom milionów Polaków.

Każda próba poszukiwania sposobów wyjścia z tej sytuacji wydaje się zadaniem karkołomnym, ale koniecznym. Stąd nasze zaproszenie do wspólnej rozmowy.

Na debatę zaprosiliśmy m. in. przedstawicieli stowarzyszeń sędziowskich (Iustitia, Themis), sędziów Sądu Najwyższego, palestry olsztyńskiej, naukowców z Wydziału Prawa i Administracji UWM i parlamentarzystów z Warmii i Mazur.
Jak dotąd swój udział w debacie potwierdzili: ze strony Stowarzyszenia Iustitia
Maciej Wasilewski, Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie w stanie spoczynku, Prezes Olszyńskiego Oddziału SSP Iustitia,
Rafał Jerka, Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie,
Ewa Kurasz, Sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach, Wiceprezes Olsztyńskiego Oddziału SSP Iustitia.

(Czekamy na wskazanie przedstawiciela stowarzyszenia Themis).

Ze strony palestry: radca prawny Lech Obara i mec. Wojciech Wrzecionkowski,
Ze strony parlamentarzystów z Warmii i Mazur (okręg olsztyński): senator niezależna Lidia Staroń, szef PO na WiM, poseł Jacek Protas wydelegował Jarosława Słomę. Pozostali parlamentarzyści jeszcze nie podjęli decyzji.

Czekamy na odpowiedź sędziów SN: Bogdana Bieńka z Izby Pracy i Rafała Malarskiego z Izby Karnej.

Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM nie może być obecny, ale przekazał zaproszenie wykładowcom z tego wydziału.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, członek KRS, sędzia Maciej Nawacki, przeprosił, ale w tym terminie wyjeżdża na urlop, (również z tego powodu nie może być mec. Ryszard Afeltowicz).

Dyskusję będą moderować: Bogdan Bachmura i Adam Socha.

W pierwszej godzinie dyskutować będą prawnicy. Głównie chcemy zapytać gości, czy ich zdaniem w ogóle była konieczna reforma wymiaru sprawiedliwości? Jeśli tak, to czego ona powinna dotyczyć? Czy dopuszczają jakikolwiek udział I i II władzy w powoływaniu i awansowaniu sędziów? Kto powinien prowadzić postępowania dyscyplinarne (jakich delictów mają dotyczyć)?

Czy obecna Konstytucja RP realnie zabezpiecza trójpodział władzy? Jeśli nie, czy konieczna jest zmiana w tym zakresie i jaka? W drugiej godzinie głos oddamy obywatelom obecnym na sali, którzy będą mogli wyrazić swoje zdanie nt. reformy sądownictwa i zadać pytania gościom.

Zapraszamy w poniedziałek 20 stycznia o godz. 18.00 do Książnicy Polskiej w Olsztynie, pl. Jana Pawła II 2/3, Sala Literacka na I piętrze. Wstęp wolny. Zaczynamy punktualnie.

Źródło: debata.olsztyn.pl

Get involved!

Comments

No comments yet