Płacąc za ciepłą wodę mieszkańcy Pomorza sponsorują obywateli Lipska

Związki zawodowe działające w Grupie GPEC wnoszą o odwołanie zarządu GPEC.

Związki zawodowe działające w Grupie GPEC wystosowały pisma do prezydent miasta Gdańska, do zarządu GPEC oraz Rady nadzorczej spółki a także do zarządu holdingu LVV i Stadtwerke Leipzig GmbH – udziałowca GPEC w których grożą sporem zbiorowym i wnoszą o odwołanie zarządu GPEC.

„Nemcy wiedzą, że nie wyzbywa się sfery usług komunalnych na rynku pozbawionym konkurencji. Tej wiedzy zabrakło gdańskim włodarzom, gdy sprzedawali przedsiębiorstwa komunalne Francuzom (SNG) i Niemcom (GPEC)”

– pisze portal wybrzeze24.pl, przedstawiając genezę sporu związków zawodowych spółki z jej zarządem. Jak czytamy w artykule pt.„Będzie spór zbiorowy w GPEC? Nawet w czasie pandemii zysk najważniejszy” 183,3 mln zł czyli 42 mln Euro, jakie trzy lata temu zapłacił komunalny holding z Lipska LVV Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft GmbH za wykupienie 83% udziałów w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej to mniej, niż wyniosła dywidenda dla Lipska w ciągu ostatnich trzech lat. Nic dziwnego zatem, że 185 mln Euro zaproponowane dwa lata temu przez Polską Grupę Energetyczną za niemieckie udziały większościowe w GPEC nie były interesujące dla lipskiego ratusza.

22 maja zarząd GPEC poinformował związki zawodowe o zamiarze wprowadzenia w swojej firmie telepracy. Miało by to pozwolić na zaoszczędzenie 1,5 mln zł rocznie, czyli – jak komentuje portal nieco więcej niż wynosi roczna gaża zarządu spółki (1,2 mln zł). Związkowców niepokoi zapowiadana skala telepracy, która miałaby objąć 250 osób – pracowników biurowych GPEC i GPEC System oraz pogłoski o planach wyzbycia się części majątku firmy. Zarząd GPEC nosi się bowiem z zamiarem sprzedaży lub wydzierżawienia nieruchomości przy ul. Białej i przy ul. Brzozowej oraz przerzucenia części kosztów działalności firmy na pracowników.

Związkowcy podkreślają także, że zarząd GPEC łamie przepisy kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych zwalniając pracowników, w tym członków NSZZ „Solidarność”, bez informowania o tym zakładowej organizacji tego związku zawodowego.

Jak podsumowuje portal:

„(…) odkręcając kurek z ciepłą wodą i zawór termostatu przy grzejniku c.o. mieszkańcy Gdańska i innych pomorskich miast, sponsorują Saksończykom bilety na baseny i na komunikację miejską, Handball-Club Leipzig, FC Lokomotive Leipzig i Red Bull Arenę. (…)”.

Oprac. ŁC

• Na podstawie: http://wybrzeze24.pl/ aktual nosci/bedzie-spor-zbiorowy-w-gpec-nawet-w-czasie-pandemii-zysk-najwazniejszy