Skąd biorą się Judasze i pożyteczni idioci?

Autor: dr Bronisław Bombała

Skąd się biorą „judasze” i „pożyteczni idioci”, których w naszej Ojczyźnie było i jest multum? Historia Polski pełna jest ludzi niezłomnych, którzy jak powstaniec styczniowy Rymwid byli wierni do końca. Z drugiej strony mamy liczne przykłady zaprzaństwa i sprzedajności – wysługiwania się obcym aż do jawnej zdrady. Temat jakże aktualny dzisiaj. Te dwie postawy – służby Narodowi i służenie obcym (zdrada) znakomicie opisują Stefana Żeromskiego „Echa leśne” i „Na probostwie w Wyszkowie”

Przedstawiam w skrócie własną analizę tych dwóch postaw. Moja analiza opiera się na wnikliwym – fenomenologicznym i hermeneutycznym – wglądzie w polską rzeczywistość na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia:  ARTYKUŁ.

Polacy są zróżnicowani pod względem ideologicznym i kulturowym. Zaniechanie dekomunizacji pozwoliło komunistom i postkomunistom opanować kluczowe dziedziny życia społecznego (naukę, oświatę, media) i w okresie PRL-bis manipulować opinią publiczną: LINK. Upraszczając nieco rzeczywistość – pozostawiając na uboczu grupy niszowe, takie jak np. libertarianie i samozwańczy „narodowcy” niewiadomej nacji (mieniący się konfederacją) – można zastosować podział dychotomiczny i wyodrębnić dwie opcje kulturowe.

Pierwszy typ kultury ukształtował się w wyniku długotrwałej indoktrynacji marksistowsko-leninowskiej. W kręgu tej kultury tkwią byli członkowie PZPR i stronnictw sojuszniczych, aktywiści organizacji młodzieżowych i komunistycznych związków zawodowych – OPZZ i ZNP. W obrębie tej kultury znalazły się również osoby, które straciły zdolność do krytycznego odbierania rzeczywistości i cierpią na swoiste rozdwojenie jaźni, tzw. anomię sovietica. Ze względu na silne powiązania ideologiczne z okresem PRL, można tę orientację światopoglądową i tworzoną w jej ramach kulturę określić jako postkomunistyczną. Główną siłą polityczną tej grupy jest PO, SLD i N oraz „wiosna” (spóźniona jesień libertynizmu) – w skrócie PO PZPR.

Drugi krąg kulturowy tworzą Polacy wywodzący się z rodzin o silnym przywiązaniu do tradycji narodowych i religii. Cechą charakterystyczną tej grupy są tradycje walki: walki o niepodległość, walki o prawa obywatelskie i godność pracowniczą. Ze względu na silne oddziaływanie katolickiej nauki społecznej na ideologię tej grupy można określić tworzoną przez nią kulturę jako personalistyczną. Główną siła polityczną tej grupy jest PiS.

Stosując terminologię marketingu politycznego, można polski rynek polityczny i wyborczy w uproszczeniu opisać następująco: wykształciuchów u nas dostatek – to oni tworzą PO PZPR i jej elektorat. Inteligencja i ludzie mądrzy tworzą wspólnotę PiS, na którą składają się partie i organizacje współpracujące z PiS.

6 komentarzy do wpisu „Skąd biorą się Judasze i pożyteczni idioci?”

  1. Wykształciuchów w Polsce dostatek – inteligencja z rzadka. I to jest przyczyna, że zamiast argumentów wystarczy dziennikarska gadka. Pustosłowie i inwektywy – stek bzdur i pomówień. Dyplomowane matoły z wielkich miast wybrały (p)osłów – a „jeb…ł was pies”. Cała nadzieja w wyborcach PiS.

    Odpowiedz
  2. Tak strasznie zakłamany żydowski naród. Niewyobrażalnie zachłanni, podli oszuści, mordercy i złodzieje. Widać to dokładnie po kaście żydo komunistycznych sędziów i sędziów pochodzenia żydowskiego, po żydowskich prezydentach niektórych polskich miast, którzy działają na szkodę obywateli! Żydzi nie mają sumienia tak jak ci w/w sędziowie, którzy bezczelnie ferują niesprawiedliwe wyroki, albo za łapówki, koneksje albo z mściwości do polskiego narodu. Okradają społeczeństwo polskie, a my płacimy tym zaprzańcom, podczas gdy oni dążą aby nas Polaków unicestwić i przejąć nasze dobra, nasze ziemie it. Ale my się ty zaprzańcom, mordercom nie damy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz