W Szczecinie zapadł wyrok dotyczący wypłaty odszkodowania za represjonowanie antykomunistycznego działacza z czasów PRL-u. Chodzi o 22-letniego wówczas opozycjonistę, skazanego w latach 50. ubiegłego wieku przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu na 6 lat pozbawienia wolności oraz utratę praw publicznych i obywatelskich na okres 2 lat, zamienionych na mocy amnestii na 2 lata ciężkiej pracy w kopalni.
Jak donosi portal szczecin.tvp.pl rodzinie poszkodowanego udało się pomimo początkowych trudności z udokumentowaniem przymusowej pracy w kopalni, wywalczyć jednak po kilkudziesięciu latach od tych dramatycznych przeżyć godziwe odszkodowanie. Na mocy nieprawomocnego wyroku sądu rodzina opozycjonisty otrzyma za krzywdy wyrządzone mu przez komunistyczne państwo ponad pół miliona złotych zadośćuczynienia.
Takie sprawy dotyczące odszkodowań dla represjonowanych w PRL-u jak na razie należą do rzadkości. Często po prostu nie wiedzą, że mogą się o nie starać lub nie mają potrzebnego w tym wsparcia. Ale dzięki takim wyrokom może się to wkrótce zmienić. Sejm uchwalił też nowe przepisy dotyczące świadczeń dla działaczy opozycji komunistycznej i osób represjonowanych. Proponowane przez IV RP rozwiązania pomocowe dotyczą blisko 15 tysięcy żyjących jeszcze osób, których działania przyczyniły się do obalenia reżimowego ustroju w Polsce, często prześladowanych przez komunistyczne władze.
Taka pomoc ma wielkie znaczenie dla tych nierzadko żyjących przez lata na granicy ubóstwa osób, które poświęciły wszystko dla odzyskania przez kraj wolności, a z powodu odmawiania im przez reżimowe państwo prawa do pracy, otrzymywali najniższe świadczenia emerytalne czy rentowe. Teraz każdy kto posiada ,,status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych” ma prawo do otrzymywania emerytury minimalnej w wysokości 2400 zł oraz korzystania z wielu innych ulg i przywilejów.
Opracowanie BC
Źródło: