Sędzia Edward L. bez immunitetu. Prokuratura będzie mu mogła postawić zarzuty w związku z aferą podkarpacką

Sąd Apelacyjny w Katowicach podjął decyzję o uchyleniu immunitetu sędziemu Edwardowi L. Prokurator chce mu postawić zarzuty w związku z tzw. aferą podkarpacką.

Przypomnijmy, że pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej chce Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. To właśnie on wniósł do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu.

Edward L. to sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w stanie spoczynku, a wcześniej prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Odprysk afery podkarpackiej

To właśnie tam oraz w Leżajsku, Sandomierzu i innych podkarpackich miejscowościach, zdaniem śledczych sędzia, miał przyjmować łapówki w wysokości nie niższej niż 30 tys. zł od biznesmena Mariana D., głównego bohatera tzw. afery podkarpackiej.

Według prokuratury oprócz pieniędzy sędzia miał także dostawać drogie alkohole i sponsorowane wycieczki zagranicznej na Wyspy Kanaryjskie dla swojej córki. Korzyścią majątkową, miały być także sponsorowane sędziowskie spotkania integracyjne. Jak podaje prokuratura, postępowanie przygotowawcze w tej sprawie toczy się od 8 listopada 2013 r. i zebrany trakcie materiał dowodowy w pełni uzasadnia skierowanie wniosku o uchylenie immunitetu.

W piątek wniosek ten rozpatrywał Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Posiedzenie rozpoczęło się rano i trwało do późnych godzin popołudniowych. Ostatecznie skończyło się decyzją o uchyleniu Edwardowi L. immunitetu i obniżeniu jego uposażenia o 30 proc.

Nowiny Plus

Dodaj komentarz