Dwie niedzielne manifestacje w Olsztynie.

W niedzielę 9 lutego w Olsztynie odbyły się dwie manifestacje. Jedna wcześniejsza to był wyraz poparcia dla prezesa sądu rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Druga manifestacja, bardziej liczna, była w obronie zawieszonego sędziego Juszczyszyna.

Podpisy poparcia dla działań i zachowania sędziego Macieja Nawackiego zbierali przedstawiciele środowisk prawicowych. Demonstracja odbyła się nie pod sądem rejonowym a na placu Solidarności w Olsztynie.

Maciej Nawacki to prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego, który stał się jedną z twarzy reformy wymiaru sprawiedliwości. Na ostatnim posiedzeniu olsztyńskich sędziów podarł propozycje uchwał przedłożone przez swoich pracowników, czyli innych sędziów. Domagali się w nich zaniechania działań utrudniających sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków, mowa była też o krytycznym stanowisku wobec nowelizacji ustaw sądowych.

Manifestujący zapowiedzieli, że to dopiero początek, że na przyszłych manifestacjach będzie ich więcej. Zebrane podpisy zostaną przekazane prezesowi Nawackiemu i być może ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.

Po południu przed Sądem Rejonowym w Olsztynie odbyła się manifestacja solidarności z sędzią Pawłem Juszczyszynem. Ponad dwieście osób zebrało się by wyrazić poparcie dla sędziego, który decyzją Izby Dyscyplinarnej został zawieszony w obowiązkach służbowych. Wśród zgromadzonych byli też sędziowie z innych miast. Wiec zorganizował olsztyński Komitet Obrony Demokracji.

Źródło: ro.com.pl

Foto: M. Lewiński

Dodaj komentarz