List 88 senatorów USA dotyczący roszczeń żydowskich wobec Polski.

List 88 senatorów USA (w tłum. działacza polonijnego p.Dariusza Rutki z PASI (Polish American Strategic Initiative) dotyczący roszczeń żydowskich wobec Polski.

 

The Honorable Michael R. Pompeo
Secretary of State
United States Department of State
2201 C Street NW
Washington, DC 20011
Dear Mr. Secretary,
WASHINGTON, DC 20510
August 5, 2019

Drogi Panie Sekretarzu,
Stany Zjednoczone i Polska maja ze soba silny zwiazek siegajacy az do Amerykanskiej Wojny Rewolucyjnej ktory jest kontynuowany dzisiaj przez wspolprace w NATO. Nasz sojusz nie tylko opiera sie na wspolnych interesach, ale rowniez na glebokim pokrewienstwie miedzy naszymi narodami ktore aspiruja do wspolnych idealow. Jednym z tych idealow, szacunek do prywatnej wlasnosci, jest fundamentem dla sukcesu demokracji.
To dlatego zachecilo nas Panskie publiczne wystapienie w Warszawie w Lutym wzywajace Polske do podjecia wlasciwych krokow w celu zwrotu prywatnej wlasnosci nalezacej do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych od ktorych zostala skonfiskowana podczas ery komunizmu.
Odpowiedz premiera Morawieckiego to Panskich komentarzy, w ktorej powiedzial ze Polska rozwiazala te roszczenia/problemy, byla bardzo dla nas gleboko niepokojaca. Jak Pan wie ten problem nie zostal rozwiazany jak rowniez nie zostanie zapomniany, nie zniknie.
Teraz jest czas, kiedy ostatni ktorzy przetrwali Holokaust jeszcze zyja, zeby poprzec nasze slowa ze znaczaca akcja. Zachecamy Pana do podjecia odwazncych inicjatyw zeby pomoc Polsce w rozwiazaniu tego problem tak szybko jak to mozliwe.
Polska bardzo ucierpiala podczas WW2 i jej zydowska populacja zostala przeznaczona do eksterminacji przez nazistow. Wedlug Muzeum Holocaustu w USA ok. 3 mln Zydow 90% polskiej przedwojennej populacji, zostaly zamordowane przez Nazistow. Oszacowano ze 1.9 nie zydowskich polskich obywateli rowniez zostalo zabitych przez Nazistow. To byli Nazistowski rezim i jego sojusznicy i kolaboratorzy – nie
Polska – systematycznie konfiskowali Zydowska wlasnosc podczas WW2.
Po wojnie, Komunistyczny rezim w Polsce znacjonalizowal wlasnosc nalezaca do Zydow i nie Zydow. W czasie po upadku Zelaznej Kurtyny, Zydzi Polskiego pochodzenia i ich rodziny ktorzy przetrwali holocaust oraz inni znalezli sie w sytuacji gdzie stalo sie prawie nie mozliwe odzyskanie lub rekompensacja za majatki znacjonalizowane przez polski komunistyczny rezim. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej ktory nie przeprowadzil kompleksowego prawa zwrotu lub rekompensat za wlasnosc prywatna (Ustawa Reprywatyzacyjna), , mimo że w 2009 r. poparła Deklaracje Terezinska w sprawie zasobów z epoki holokaustu wraz ze Stanami Zjednoczonymi i 45 innymi narodami, która między innymi zachęcała państwa do przyjęcia przepisów krajowych, które ułatwiają restytucję w uczciwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny sposób.
Siedemdziesiąt cztery lata po zakończeniu II wojny światowej pozostali ocaleni z Holokaustu starzeją się i nie mogą dłużej czekać na sprawiedliwość. Dlatego 59 senatorów USA napisało do premiera

Minister Rzeczypospolitej Polskiej w marcu 2018 r. Wzywając do przyjęcia przepisów, które spotkałyby się z Terezinskimi Standardami deklaracji poprzez utworzenie procesu reklamacyjnego przeprowadzonego „w sposób uczciwy, kompleksowy i niedyskryminujący.
To także dlatego Kongres w maju 2018 r. jednoglosnie pozytywnie uchwalil ustawe „Sprawiedliwość dla nieskompensowanych ocalałych” (JUST) ACT S.447, która ma na celu utrzymanie krajów odpowiedzialnych za wypełnianie obietnic dotyczących osób, które przeżyły Holokaust.
Chociaż te działania były ważnymi przypomnieniami, że Amerykanie nie zapomnieli o tym problemie.
Polska nie wypełniła jeszcze swoich obietnic dotyczących ocalonych z Holokaustu i innych, od których pochodzi skonfiskowana wlasnosc a czas ucieka. 
Jako zagorzali zwolennicy relacji USA-Polska piszemy, aby zachęcić was do odważnego działania oraz w trybie pilnym, aby pomóc Polsce w rozwiązaniu tego problemu w sposób kompleksowy i w kontekście wzmocnienia stosunków dwustronnych między naszymi krajami.
Z powazaniem,
Podpisy 88 Senatorow