Weekend z kulturą w województwie kujawsko-pomorskim

Walentynki chełmińskie, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Pałacu Lubostroń, spektakle w Horzycy, Operze Nova w Bydgoszczy i Teatrze Muzycznym w Toruniu, wystawy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, Muzeum Archeologicznym w Biskupinie i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz zajęcia dla dzieci w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury i Muzeum Etnograficznym w Toruniu to propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Od piątku do niedzieli (14-16 lutego) zapraszamy do miasta zakochanych na Walentynki chełmińskie. W programie m.in. jarmark świętego Walentego, spacery z przewodnikami, warsztaty i koncerty. Więcej.

– czytamy na stronach urzędu marszałkowskiego województwa.

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się w piątek (14 lutego) walentynkowy koncert. W wykonaniu zespołu Affabre Concinui i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskie usłyszymy największe przeboje Nat King Cole’a. Za pulpitem dyrygenckim stanie uznany mistrz batuty, aranżer i kompozytor Bernard Chmielarz. Więcej. W niedzielę (16 lutego) poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem. Wspólnie z kameralistami pod batutą Marcina Tarnowskiego wystąpią uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. W programie utwory m.in. Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Davida Poppera. Więcej.

Na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprezentowany zostanie jutro i w sobotę (14 i 15 lutego) spektakl muzyczny „Koncert marzeń”. W programie między innymi utwory Abby, Marleny Dietrich, Madonny, Bonni Tyler, Eurythmics, Nirvany, Radiohead i Amy Winehouse. Za aranżacje muzyczne odpowiada Igor Nowicki. Więcej.  W niedzielę (16 lutego) zapraszamy na miłosny Salon Poezji – od Wojaczka do Nosowskiej. Podczas spotkania usłyszymy m.in. wiersze Andrzeja Bursy, utwory Rafała Wojaczka oraz teksty Marii Peszek i Katarzyny Nosowskiej.  Więcej.

W bydgoskiej Operze Nova od piątku do niedzieli (14-16 lutego) zobaczymy „Księżniczkę czardasza”. Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak. Więcej. W walentynkowy weekend zapraszamy także do obejrzenia wystawy archiwalnych pocztówek miłosnych, wydrukowanych w formie plakatów. Więcej.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na trzy spektakle na dwóch scenach. Dzisiaj (13 lutego) w CKK Jordanki odbędzie się spektakl muzyczny „Tajemnica Tomka Sawyera”.  Musical na motywach powieści Marka Twaina przenosi widzów w świat przygody, dobrej zabawy, przyjaźni i lojalności. Więcej. Do Pałacu Dąmbskich zapraszamy dzisiaj i jutro (13 i 14 lutego) na przedstawienie „Hemar. Marchewka – próba generalizacji”, w którym główną rolę grają piosenki i teksty satyryczne Mariana Hemara. Wszystkie utwory nie tylko zaśpiewają, ale i wykonają instrumentalnie aktorzy Teatru Muzycznego. Więcej.

Dzisiaj (13 lutego) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Po wystąpieniu prof. Alberta Kotowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapraszamy na wystawę „Niepewny czas – Bydgoszcz w latach 1918-1920”. Więcej.

W niedzielę (16 lutego) zapraszamy do Pałacu Lubostroń na koncert walentynkowy. Wystąpią Wojciech Dyngosz (baryton), Dorota Kuczyńska (fortepian), Wojciech Broczkowski (fortepian) i studenci klasy śpiewu. Koncert poprowadzi Urszula Guźlecka. Więcej.

W sobotę (15 lutego) w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu comiesięczne zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 4-6 lat. Sobotnie spotkanie odbędzie się pod hasłem „MIŁO(ść) – z dziećmi o miłości”. Więcej. W ramach „teatralnego rozruchu” zapraszamy również na zajęcia starsze dzieci (w wieku 7-10 lat). Podczas warsztatów poznają perypetie Don Kichota i z przedmiotów codziennego użytku stworzą zakręconą historię o miłości. Więcej.

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbędzie się dzisiaj (13 lutego) spotkanie z malarką Jolantą Cielecką połączone z wystawą obrazów „Wydobyte z czerni”. Więcej. Dla dzieci przygotowano dzisiaj (13 lutego) zimowe warsztaty z ukaińską bajką ludową „Rękawiczka”. Więcej. W walentynki (14 lutego) zapraszamy na projekcję filmu „Filadelfijska opowieść” z 1940 roku. Na ekranie zagoszczą Katharine Hepburn, Cary Grant i James Stewart. Więcej.

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza w piątek (14 lutego) do mediateki przy ulicy Raszei 1 na randkę w ciemno z książką. Dla czytelników zaplanowano wróżby i czytanie wierszy miłosnych. Więcej. W sobotę (15 lutego) kolejny turniej gier planszowych. Tym razem uczestnicy zagrają w „Wyprawę do El Dorado”. Więcej.  Z kolei dzieci powyżej lat 8 zagrają w Go (najstarszą grę planszową świata) i inne gry logiczne. Więcej.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało dla dzieci do lat 3 zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha”. Tematem spotkań będą tkaniny. Zajęcia poprowadzi dr Olga Kwiatkowska. Więcej.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na finisaż wystawy „Anatomia naczynia. Archeologia i technologia”. W sobotę (15 lutego) odbędzie się oprowadzenie kuratorskie z Joanną Witulską o Albinem Sokołem. Uczestnicy będą mogli wziąć udział także w zajęciach lepienia naczyń z gliny. Więcej.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Opera  Nova w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu,  
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu,  Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy,
 Muzeum Archeologiczne w  Biskupinie, Muzeum Etnograficzne w Toruniu,  Wojewódzki Ośrodek  Animacji Kultury 
w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Pałac  Lubostroń oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna 
w Bydgoszczy są  marszałkowskimi instytucjami kultury.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Foto: Marek Chełminiak – „Księżniczka czardasza” w Operze Nova

Dodaj komentarz