Śląskie: Akcja „100 kalendarzy na stulecie Niepodległości“ – od 23 listopada 2020

Instytut Pamięci Narodowej rusza z dystrybucją kalendarzy ściennych „Z myślą o Niepodległej“ na 2021 r., wydanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, która będzie prowadzona w ramach naszej corocznej akcji „100 kalendarzy na stulecie Niepodległości“. Ze względów epidemiologicznych, w tym roku wydarzenie to będzie miało kameralny charakter.

Po odbiór kalendarzy Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. H. Sławika przy ul. św. Jana 10 w dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2020 r. w godzinach od 8.00 do 15.00 (poniedziałek – piątek). W tym czasie przed wejściem do sali konferencyjnej Przystanku będzie ustawiony stół, na którym zostaną przygotowane dla Państwa egzemplarze wydawnictwa. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do swobodnego odbioru. Inaczej niż w latach ubiegłych, jest propozycja aby dla większej grupy zainteresowanych wśród znajomych czy rodziny, kalendarze odbierała jedna wytypowana osoba. Przypominamy o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa sanitarnego – maseczki, rękawiczki, dezynfekcja rąk.


Kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej“ to projekt o charakterze edukacyjnym, popularyzujący historię Górnego Śląska, związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz walką o włączenie regionu w jej granice. Zakłada powstanie pięciu kalendarzy ściennych na lata 2018-2022, czyli okres świętowania stulecia trzech powstań śląskich oraz oficjalnego przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. Kalendarz opracowywany jest przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i wydawany przez Oddział IPN w Katowicach. Powstaje w oparciu o archiwalne fotografie pozyskiwane z muzeów, bibliotek, archiwów i zbiorów osób prywatnych, opatrzone komentarzem historycznym oraz w atrakcyjnej oprawie graficznej.

W związku z setnymi rocznicami, przypadającymi w 2021 r., na kartach kalendarza przypominamy o najważniejszych wydarzeniach 1921 r. na Górnym Śląsku – plebiscycie górnośląskim oraz III powstaniu śląskim!

źródło: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach

Kategorie

4 komentarze do wpisu „Śląskie: Akcja „100 kalendarzy na stulecie Niepodległości“ – od 23 listopada 2020”

Dodaj komentarz