Otwarcie wystawy „Powstania śląskie 1919–1921” w 148. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego – Katowice, 20 kwietnia 2021

graf. IPN o/Katowice

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wyszedł z inicjatywą organizacji plenerowej wystawy „Powstania śląskie 1919-1921”. Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej  i we współpracy z wojewodą śląskim będzie prezentowana w wielu miastach na terenie całego kraju, w tym w większości miast wojewódzkich. Inauguracja tego ogólnopolskiego projektu miała miejsce w Krakowie 20 marca 2021 r., dokładnie w setną rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku.

graf. IPN o/Katowice

Wystawa składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniej aspekty tej opowieści.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej / Oddział Katowice

Dodaj komentarz