Otwarcie wystawy „Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«“ – Katowice, 23 września 2020

graf.: Instytut Pamięci Narodowej / Oddział w Katowicach

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Leopolda Tyrmanda. 

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.

Zapraszamy w środę 23 września 2020 r. o godz. 18.00 do Galerii Pustej w Katowicach Mieście Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek (pl. Sejmu Śląskiego 2) na otwarcie wystawy pt. Leopold Tyrmand – o stylu bycia „w kontrze”, przygotowanej przez katowicki oddział IPN.

Wystawa poświęcona pamięci Leopolda Tyrmanda prezentuje Pisarza przede wszystkim jako wroga komunizmu. Wielu odbiorców jego twórczości literackiej przyzwyczaiło się oceniać go przez pryzmat jednego okresu życia, który rozpoczął sukces wydawniczy książki „Zły”. Sylwetka ideowa Leopolda Tyrmanda znacznie wykracza poza szablon „mężczyzny z kolorowych skarpetkach”, jak pisał o nim Tadeusz Konwicki. Ideą nadrzędną był jego nieustępliwy protest przeciwko totalitarnym praktykom ustroju komunistycznego. Władze PRL próbowały pogrzebać prawdę o jego postawie ideowej. Odmówiły mu tytułu pisarza i postanowiły, że nie będzie go w antologiach literackich. Leopold Tyrmand zasługuje na naszą pamięć. Nie tylko jako Pisarz – podsumowuje Mikołaj Wolski, autor scenariusza wystawy. 

Ekspozycja składa się z 13 plansz o wymiarach 100 x 200 cm. Bogato ilustrowane plansze zawierają syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. Wystawa została przetłumaczona na język angielski. W trakcie realizacji wystawy została przeprowadzona szczegółowa kwerendach w polskich i zagranicznych archiwach i bibliotekach. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów  Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.

Autorami scenariusza wystawy są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Wystawa będzie prezentowana do 31 października 2020 r.

graf.: Instytut Pamięci Narodowej / Oddział w Katowicach

Na stronie IPN są do pobrania plakat i zaproszenie w formacie pdf.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej / Oddział w Katowicach

Dodaj komentarz