Metropolitalne Obchody 100. Rocznicy II powstania śląskiego w Piekarach Śląskich

Nie rzucim ziemi… to widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100-lecia II powstania śląskiego, które odbędzie się 22 sierpnia przy Kopcu Wyzwolenia o godz. 20.30 w ramach Metropolitalnych Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu II powstania śląskiego.

Nie rzucim ziemi…będzie dużym interdyscyplinarnym i multimedialnym widowiskiem plenerowym, którego prapremiera odbędzie się w 100. rocznicę II powstania śląskiego – 22 sierpnia 2020 r. Ta szczególna forma upamiętnienia ma łączyć tradycyjne formy artystyczne z nowoczesnymi technologiami realizacyjnymi, takimi jak projekcje laserowe. W przygotowanie scenariusza jest zaangażowany historyk Dariusz Pietrucha, autor książki o Kopcu Wyzwolenia, który będzie też czuwał merytorycznie nad całością projektu. Nad częścią artystyczną będzie miał pieczę Teatr Śląski. Zaplanowano również działanie edukacyjne realizowane we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich.

Pamięć o Powstaniach Śląskich jest ważna dla całej Polski. To właśnie w wyniku zbrojnych walk o polskość i patriotycznego zrywu, Górny Śląsk po ponad 600 latach wrócił na łono Rzeczpospolitej. Symbolem Powstań jest Kopiec Wyzwolenia, znajdujący się w Piekarach Śląskich – został on utworzony w czynie społecznym, w ramach kilkuletniej pracy mieszkańców regionu oraz delegacji z całego kraju. Przede wszystkim jego budowniczymi byli sami powstańcy śląscy.

Reżyseria: Robert Talarczyk

Kierownictwo muzyczne: Mioush

Scenariusz inspirowany wspomnieniami Emila Barona: Miłosz Markiewicz i Dariusz Pietrucha

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

Wystąpią:
Olgierd Łukaszewicz, Organek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Grażyna Bułka, Dariusz Chojnacki, Bela Komoszyńska, Mateusz Konieczny, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Agnieszka Radzikowska i Daria Ryczek oraz chór Opery Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary – Julian i Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Wydarzenie organizowane jest pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Koprodukcją wydarzenia zajmują się: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Piekary Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich oraz Województwo śląskie.

Partnerami są: Opera Śląska w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Patronat medialny: Radio Piekary i TVP 3 Katowice

Organizacja ruchu w dniu 22.08.2020 r. w godz. 6.00-24.00 w rejonie Kopca Wyzwolenia w związku z Metropolitalnymi Obchodami 100. Rocznicy II powstania śląskiego:

W dniu organizacji wydarzenia ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Bytomskiej do Obwodnicy Zachodniej (DW 911), będzie jednokierunkowa (wjazd od ul. Bytomskiej). Miejsca parkingowe dla publiczności wyznaczone będą na ul. Jana Pawła II po obu stronach jezdni.

Dla mieszkańców przygotowano dwa bezpłatne autobusy, które odjadą o godzinie 19.15 z ulicy Sadowskiego (Dąbrówka Wielka) oraz ulicy Tarnogórskiej (Kozłowa Góra) w kierunku “Na Kopiec Wyzwolenia”. Autobusy zatrzymają się na wysokości Kopca Wyzwolenia, gdzie pasażerowie będą mogli wysiąść. Autobusy wykonają tylko jeden kurs.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oraz rygory organizacji imprez, dla publiczności rozstawione będą miejsca siedzące, każdy z widzów będzie miał wyznaczoną przestrzeń o powierzchni 5 m². Przymusowe jest także zakrywanie nosa i ust. W przypadku zaostrzenia rygorów bezpieczeństwa możliwe są zmiany w przebiegu wydarzenia.

źródło: UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz