Konferencja „Rok 1920 w powiecie tarnogórskim” – Tarnowskie Góry, 18 listopada 2020 (online)

fot.: Instytut Pamięci Narodowej o/Katowice

W 2020 roku mija setna rocznica ważnych dla Górnego Śląska wydarzeń. W lutym 1920 r. na teren Górnego Śląska przybyły wojska alianckie oraz Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa z siedzibą w Opolu, a kontrolerzy powiatowi rozpoczęli swoją pracę w terenie. Tworzą się także Polski Komisariat Plebiscytowy w Bytomiu i Komisariat Plebiscytowy za Niemcami (niem. Plebiszitkomissariat für Deutschland) w Katowicach oraz ich lokalne struktury. Rok 1920 to czas oficjalnego rozpoczęcia kampanii plebiscytowej i związanych z nią napięć, co było jednym z głównych powodów wybuchu II powstania śląskiego. W jego efekcie rozwiązano niemiecką Policję Bezpieczeństwa (niem. Sichercheitspolizei), a w jej miejsce powołano opartą na parytecie narodowościowym Policję Górnego Śląska (niem. Abstimmungspolizei).

Większość tych aspektów, w lokalnym, tarnogórskim ujęciu, poruszy konferencja naukowa „Rok 1920 w powiecie tarnogórskim”, która ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią Covid-19 odbędzie się w wersji online. Jej organizatorami są Muzeum w Tarnowskich Górach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.

Konferencja rozpocznie się o godz. 18.00 na kanale Muzeum w Tarnowskich Górach w serwisie internetowym YouTube.

W programie:

  • Wprowadzenie Beata Kiszel (dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach) i dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
  • dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach) – Tarnowskie Góry w pierwszej połowie 1920 r.
  • dr Rafał Ludwikowski (Muzeum w Tarnowskich Górach) – Przebieg II powstania śląskiego na terenie Tarnowskich Gór i obecnych dzielnic miasta.
  • dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice) – Obraz sytuacji w powiecie tarnogórskim w 1920 r. w świetle raportów Schlesischer Ausschuß.
  • dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach) – Powiat tarnogórski w świetle raportów informacyjnych Polskiego Komisariatu Plebiscytowego z okresu od września do grudnia 1920 r.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej o/Katowice

kanał Muzeum w Tarnowskich Górach

Dodaj komentarz