Niech Putin opowie w Jerozolimie o zbrodniach sowieckich na Żydach i wyjaśni wreszcie sprawę Raoula Wallenberga

Izraelski dziennikarz Eldad Beck zaproponował Władimirowi Putinowi temat przemówienia, z którym przywódca Rosji mógłby wystąpić 23 stycznia w Jerozolimie, podczas 5. Światowego Forum Holokaustu. – 75 lat temu Związek Radziecki aresztował Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Raoula Wallenberga. To coś, o czym m.in. powinien opowiedzieć prezydent Putin – zaapelował Beck w serwisie Twitter.

17 stycznia przypada 75. rocznica uprowadzenia przez Sowietów Raoula Wallenberga, szwedzkiego przedsiębiorcy i dyplomaty, który pod koniec II wojny światowej jako sekretarz poselstwa szwedzkiego w Budapeszcie uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów oraz powołał specjalną „sekcję humanitarną” przy poselstwie Szwecji. Tego dnia w 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Węgry, Wallenberg został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Moskwy. Jego dalsze losy nie są znane.

W ocenie Eldada Becka ten fakt historyczny, jak i pozostałe zbrodnie popełnione przez ZSRR na Żydach przed, w trakcie, jak i po II wojnie światowej powinny być tematem przewodnim przemówienia rosyjskiego prezydenta podczas 5. Światowego Forum Holokaustu.

W 1963 roku Raoul Wallenberg został pośmiertnie odznaczony przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Stał się symbolem działalności na rzecz ratowania życia ludzkiego w całej Europie.

3 stycznia w Izraelu ma się odbyć 5. Światowe Forum Holokaustu. W zeszłym tygodniu Andrzej Duda ogłosił, że nie weźmie udziału w spotkaniu w Jerozolimie. Jak przekazał, z zaproszenia na forum wynika, że wystąpienie prezydenta Polski nie jest przewidziane, a głos zabrać mają prezydenci Rosji, Niemiec i Francji, a także przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA.

Światowe Forum Holokaustu, zatytułowane „Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem”, organizowane jest przez Fundację Światowego Forum Holokaustu, we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem i pod patronatem prezydenta Izraela. Udział w Forum potwierdziło około 30 przywódców z całego świata.

źródło: jagiellonia.org

Dodaj komentarz