1. marca w Szczecinie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie organizuje 1 marca uroczystości pamięci Żołnierzy Wyklętych, walczących o Polskę z komunistycznymi i sowieckimi władzami w latach 1944-1963. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się od zorganizowanego przez Fundację Polskich Wartości biegu Tropem Wilczym.

Bieg ku chwale Żołnierzy Wyklętych odbędzie się po raz kolejny na Jasnych Błoniach. Początek o godzinie 9.00. Przewidziano trzy różne dystanse, bieg główny ok. 1963 metry, dla wytrwałych bieg na 5000 metrów oraz dla dzieci długości ok. 196,3 metra. 


O godzinie 15. z pl. Solidarności wyruszy marsz Żołnierzy Wyklętych pod Areszt Śledczy przy Kaszubskiej i zakończy się oddaniem hołdu osobom przetrzymywanym i zamordowanym w budynku więzienia w latach 1945-56.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie msza święta odprawiona w intencji żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Wspólna modlitwa odbędzie się w Kościele Garnizonowym o godzinie 18. 

Przewodniczący Zachodniopomorskiego Zarządu Regionalnego  Solidarnej Polski zapowiedział również z tej okazji akcję ulotkową „Ocalić Bohaterów” oraz podjęcie działań o pojawienie się w przestrzeni publicznej miasta muralu z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Broszura o Andrzeju Kiszce dostępna jest tu:

https://www.bbn.gov.pl/ftp/dok/09/32-43_Andrzej_Kiszka-Dab.pdf


Na podstawie radioszczecin.pl,  dzieje.pl,  polskiewartosci.pl,  szczecin.tvp.pl

Oprac. BC, red. GC

Dodaj komentarz