Finał IV festiwalu piosenki „O wolności” – Katowice, 26 września 2020

26 września 2020 r. na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim odbędzie się finał IV festiwalu piosenki „O wolności”, zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. 

Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 56 wykonawców, zarówno solistów jak i zespołów. Jury do udziału w przesłuchaniu finałowym wybrało łącznie 30 zgłoszeń (około 50 osób), podzielonych na dwie kategorie wiekowe: 10-15 oraz 16-25 lat.
W trakcie IV Festiwalu Piosenki „O wolności” na deskach Sceny w Malarni wystąpi 30 uczestników, którzy zakwalifikowali się do finału. Wykonawcy przyjadą do Katowic z całej Polski – m.in. z Warszawy, Krakowa, Częstochowy.
Festiwal odbędzie się na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W czasie przesłuchania finałowego młodzi artyści zaprezentują własne interpretacje utworów, których tematem przewodnim jest wolność. Wśród wybranych przez nich piosenek znalazły się przykłady twórczości legendarnych już bardów „Solidarności” jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, rockowej sceny lat 80. XX w. czy utwory z repertuaru współczesnych wykonawców. 

Walka z systemem komunistycznym prowadzona była za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o  pragnieniu wolności.

Celem konkursu, który odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 10 do 25 lat.

Program:
9.00-10.00 – próba kategorii młodszej
10.00-12.00 – przesłuchania konkursowe kategorii młodszej
12.00-12.30 – obrady jury
12.30-13.00 – ogłoszenie werdyktu
13.00-14.00 – próba kategorii starszej
14.00-16.00 – przesłuchania konkursowe kategorii starszej
16.00-16.30 – obrady jury
16.30-17.00 – ogłoszenie werdyktu, zakończenie festiwalu

źródło: IPN o/Katowice

Get involved!

Comments

No comments yet