Będzie film o Gierku, nie będzie o Pileckim?

Od lat słyszy się o mającym powstać filmie o polskim bohaterze narodowym Witoldzie Pileckim. Wciąż trudno o konkrety. Tymczasem zdjęcia do filmu o komunistycznym dyktatorze Edwardzie Gierku – ruszyły 27 lipca w Ustroniu. 

„Prawicowi napinacze dalej roją o „filmie o Pileckim”. Tymczasem ruszyły zdjęcia story o… Gierku: „Opowieść o człowieku. Nie można powiedzieć, czy był bardziej służalczy (wobec ZSRS), czy nie. To była gra. My tę grę pokażemy” Brawo, Kochani Prawi! Kury idźcie… (wiecie,co)” – napisał na twitterze były dziennikarz Gazety Polskiej Codziennie Wojciech Mucha. 

Witold Pilecki w czasie II wojny światowej na ochotnika dostał się do niemieckiego obozu zagłady skąd przesłał na Zachód raport o ludobójczych praktykach Niemców. Gdyby alianci go wysłuchali, mogliby uratować setki tysięcy Żydów i kolejne setki tysięcy Polaków. Po wojnie polski bohater został zamordowany przez komunistów. W 2015 roku Mirosław Krzyszkowski nakręcił film dokumentalny. 

Wyjątkowa historia Witolda Pileckiego może być jednak kanwą fabuły, która promowałaby prawdę historyczną i bronić polskiej narracji na świecie. O nakręceniu filmu o autentycznym superbohaterze mówiło się od lat. Ostatnim razem na początku roku, gdy pojawiła się informacja, że filmem ma się zająć austriacka reżyser Feo Aladag. Film ma mieć premierę w 2021 roku – w roku 120. rocznicy urodzin polskiego bohatera. Równolegle inną ekranizację przygotowują Brytyjczycy. Czy i kiedy te filmy powstaną, i co będą przedstawiać – trudno powiedzieć! Od lat trudno w tym temacie o konkrety! Jeżeli filmy wyjdą w podobnym czasie, odbiorą sobie widzów i zamiast światowego bestsellera, który rozsławi Polskę,… no cóż. 

Tymczasem lewica w tzw. kulturze trzyma się mocno – organizuje fundusze i realizuje film, który zapewne przedstawi dyktaturę komunistyczną w jak najcieplejszych barwach. 
To rodzi brutalnie proste pytanie: co w ciągu 5-lat na odcinku kina zrobiła ekipa premiera Glińskiego? Bo, że z łuku triumfalnego, który miał upamiętniać Cud nad Wisłą z 1920, chcieli zrobić wiertło – to wiemy. 

oprac. Christopheros

Dodaj komentarz