Ambitny program nowego dyrektora Starego Teatru

Obecność teatru na prestiżowych, najlepszych festiwalach świata i współpraca z zagranicznymi twórcami, to najbardziej ambitny obszar mojego programu – zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej nowy dyrektor Starego Teatru w Krakowie Waldemar Raźniak.

Raźniak pełni funkcję dyrektora Starego Teatru od środy. Jak poinformował, w piątek rozpoczął korespondencję ws. poszerzenia współpracy z zagranicznymi twórcami.

„Ważne jest zaistnienie na nowo tego wspaniałego teatru na prestiżowych, najlepszych festiwalach świata. Zabiegam, by ściągnąć najlepszych twórców” – powiedział. Jak dodał, „marzy o tym”, aby na scenie krakowskiej pracowali Luk Perceval, Jurij Butusow, Irina Brook, Dimitris Papaioannou, Stefan Puecher, Katie Mitchell, Susanne Kennedy.

Mówiąc o współpracy z zespołem Raźniak podkreślił, że zanim przyjął nominację na dyrektora, spotkał się z aktorami, ponieważ chciał uzyskać ich akceptację. „Nie miałem poczucia roszczeń od zespołu” – powiedział. Zaznaczył, że zespół artystyczny i inni pracownicy teatru są otwarci na współpracę, tak samo jak on. Trzykrotnie spotkał się też ze związkami zawodowymi działającymi w instytucji.

Dyrektor zapowiedział utworzenie nowej rady artystycznej, organu doradczego, po dalszych rozmowach z zespołem. „Członkowie zespołu aktorskiego zarekomendują członków rady artystycznej” – powiedział. Nie wykluczył powołania dyrektora ds. artystycznych.

Waldemar Raźniak zastąpił na stanowisku Marka Mikosa, którego rok przed zakończeniem kontraktu odwołał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Powodem odwołania były – jak podało MKiDN – „liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru”.

Wśród premier Starego Teatru, planowanych na ten sezon są m.in. „Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór” w reż. Michała Borczucha (24 października, Duża Scena), „Wiśniowy sad” w reż. Agnieszki Glińskiej (21 listopada, Scena Kameralna). W środę rozpoczną się przygotowania do „Fiaska” w reż. Magdaleny Szpecht (grudzień, Nowa Scena, Festiwal Boska Komedia).

Planowana na 10 października „Jeńczyna” w reż. Moniki Strzępki została z przyczyn epidemicznych odwołana i przeniesiona najprawdopodobniej na 31 grudnia.

Waldemar Raźniak urodził się w 1982 r. w Moskwie. Ukończył aktorstwo w PWST w Krakowie, reżyserię w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyreżyserował 20 przedstawień na scenach Warszawy, Gdyni, Białegostoku, Łodzi i Bytomia. Zadebiutował spektaklem „Wassa Żeleznowa” Maksyma Gorkiego w Och-Teatrze (w roli głównej Krystyna Janda, 2010). Jego dorobek twórczy obejmuje również film i telewizję, w tym teatr telewizji. Ma tytuł doktora habilitowanego, wykładał i prowadził warsztaty w Stanach Zjednoczonych (Emerson College w Bostonie, UCLA w Los Angeles) Chinach, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

W latach 2016-19 był prorektorem warszawskiej Akademii Teatralnej, a wcześniej m.in. dziekanem na tej uczelni.

Źródło: fot: TVP3 Kraków

Za: TVP 3 Kraków

Dodaj komentarz