Przejęcie nieruchomości klubów sportowych poprzez wywołanie kryzysu organizacyjnego i materialnego w klubach, to już utrwalona forma działania prezydent Hanny Zdanowskiej.
Spółdzielczy Klub Sportowy START pozbawiony został dotacji na działalność w czasie najlepszych osiągnięć sportowych wśród młodzieży (poprzez sztucznie wywołane i bezprawne roszczenie zawyżonych opłat za dysponowanie mieniem). Następnie klub jest pozbawiany prawa do dysponowania nieruchomościami (nawet nie podpisuje się z Klubem umowy dzierżawy). W Studium zagospodarowania przestrzennego większość terenów klubowych przeznaczane jest na zabudowę deweloperską. Tak następuje proces dławienia działalności sportowej klubu z tradycjami i przejmowanie atrakcyjnych terenów pod apartamentowce.Klub mógłby być realizatorem projektów rewitalizacyjnych, ale pozbawia się go majątku i ostatecznie podmiotowości. O partnerstwie nie ma żadnej mowy.
Podobny proces uruchomiono w stosunku do Klubu Sportowego SPOŁEM. Ograniczono dotacje dla Klubu o połowę. Dezorganizuje się prace organów klubowych, by przejąć część nieruchomości. To że działa się na trwałą szkodę materialną mogącą pozbawić podmiotowości klubu, to p. Zdanowskiej nie obchodzi.
Niedawno zorganizowała tu konferencję prasową mówiącą o rewitalizacji Parku Helenowskiego, podczas której dysponowała już nieruchomościami Klubu Społem. Oczywiście nikt z Klubem tego nie uzgadniał.
Doprowadzono do wycofania się z aktywności części działaczy, by powołać kuratora, który miałby przeprowadzić operacje pozbawienia Klubu części nieruchomości.
Kto miałby zostać kuratorem według p. Zdanowskiej? – deweloper p. Dominik Gralka (m.in. właściciel działki po hotelu Centrum). To charakterystyczne: kiedy p. Dominik Gralka był prezesem Rudzkiego Klubu Sportowego, to naprawianiem finansów tego Klubu zajmował się skutecznie jako kurator Ryszard Sokołowski, który był prezesem Klubu Społem. Analogicznie:Klub mógłby być realizatorem projektów rewitalizacyjnych, ale pozbawia się go majątku i ostatecznie podmiotowości. O partnerstwie nie ma żadnej mowy.
Zabiegi p. Zdanowskiej pokrzyżował Sąd Rejestrowy, który wskazał drogę na wyjścia z kryzysu stworzonego przez p. Zdanowską, co w ostateczności spowodowało zwołanie Walnego Zebrania Delegatów, wybranie nowych władz i ich zarejestrowanie. W nowych władzach są najbardziej zasłużeni działacze Klubu w tym najbardziej doświadczony Ryszard Sokołowski, jako dyrektor Klubu.
Jednak p. Zdanowska dalej paraliżuje Klub odmową wpisania nowych władz – zarejestrowanych w KRS – do prowadzonej przez Prezydenta Miasta ewidencji klubów sportowych.
Wzywam p. Zdanowską do uznania klubów sportowych jako partnerów miasta i honorowania ich podmiotowości (wielkiej tradycji – także olimpijskiej) i misji, czyli umożliwienia ich działalności i nie zabierania nieruchomości służących realizacji tej misji.
Wzywam do zarejestrowania legalnych władz Klubu SPOŁEM w ewidencji klubów sportowych oraz do podpisania umowy dzierżawy (analogicznie jak z innymi klubami) nieruchomości wykorzystywanych przez Klub START.
Wzywam do ustalania planów rewitalizacyjnych z gospodarzami terenów, którym te plany są dedykowane. Kluby są gotowe do takiej aktywności i mogą przyciągać innych.
Sylwetka posła Włodzimierza Tomaszewskiego
Od 2002 roku do 2010 sprawowałem urząd I Wiceprezydenta Miasta. Pracę zawodową rozpocząłem jeszcze podczas studiów. Od 1975 do 1980 roku pracowałem jako instruktor w Zakładowym Domu Kultury im. Harnama w Łodzi. Współorganizowałem łódzką „Solidarność”. W latach 1980-1981 kierowałem Działem Organizacyjnym Zarządu Regionalnego NSZZ „Solidarność”. Od 1990 roku współtworzyłem polski, odradzający się samorząd.
Całe swoje życie związałem z Łodzią. Jestem absolwentem pedagogiki Uniwersytetu Łódzkiego.
W Łodzi mieszkam od urodzenia, tu też pracuję.
W rządzie Jerzego Buzka byłem wiceministrem Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. Wdrożyłem w życie kontrakty wojewódzkie, jako programy operacyjne przygotowujące polskie samorządy do członkostwa w Unii Europejskiej. Wcześniej, jako doradca Premiera RP ds. samorządu terytorialnego koordynowałem prace nad ustawami kompetencyjnymi w ramach reformy ustrojowej państwa. Ich wynikiem była m.in. decentralizacja Polski, powstanie od 1 stycznia 1999 roku powiatów oraz scalenie dotychczasowych 49 województw w 16 nowych.
Współtworzyłem korporacje samorządowe działające dziś w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Do chwili obecnej współpracuję także jako ekspert z organizacjami samorządowymi i parlamentarzystami.
Działalność
- w 2010 roku obejmuje funkcję przewodniczącego Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego
- w 2006 roku w wyborach do Rady Miejskiej ponownie uzyskuje jeden z najlepszych wyników
- w 2002 roku w wyborach do Rady Miejskiej w Łodzi uzyskuje najlepszy wynik wyborczy w ramach swojego komitetu wyborczego i jeden z najlepszych pośród wyników wszystkich kandydatów startujących z innych komitetów
- w latach 1998 – 2002 radny Rady Miejskiej w Łodzi z najlepszym wynikiem wyborczym w ramach swojego komitetu wyborczego i jeden z najlepszych pośród wyników wszystkich kandydatów startujących z innych komitetów
- od 1998 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Wiadomości Samorządowych”- pisma Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego – Liga Łódzka im. Grzegorza Palki
- od 1990 roku działacz Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego, przekształconego w stowarzyszenie ŁPO –Liga Łódzka im. Grzegorza Palki
- 1989 – 1990 r. przewodniczący struktury zakładowej NSZZ „Solidarność”
- od 1980 roku w NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej
Postanowieniem z 3 czerwca 2005 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odznaczył Włodziemierza Tomaszewskiego Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w rozwój samorządu terytorialnego.
25 maja 2009 postanowieniem Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polski Włodzimierz Tomaszewski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jest autorem kilkudziesięciu artykułów o tematyce samorządowej. Publikował m.in. w Tygodniku Samorządowym „Wspólnota” i w „Rzeczpospolitej”.
oprac. EB
- źrógło: https://tomaszewski.lodz.pl/index.php/o-mnie/