Wznowiono skup winniczków na Warmii i Mazurach.

Do 400 ton winniczków będzie można pozyskać w tym roku w regionie – zapowiedziała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Zbiór i skup tych ślimaków będzie wznowiony na Warmii i Mazurach po rocznej przerwie. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, dopuszczalny limit zbiorów winniczka został ustalony na 400 ton na podstawie przeprowadzonych u ubiegłym roku badań stanu populacji tych ślimaków w województwie.

Legalne pozyskiwanie winniczków do celów przetwórstwa spożywczego będzie możliwe między 20 kwietnia a 31 maja. Ponieważ są one objęte w Polsce tzw. częściową ochroną gatunkową, to zainteresowane ich zbiorem i skupem firmy lub osoby fizyczne muszą uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Wnioski można składać do 20 marca.

Podczas zbioru winniczka należy przestrzegać warunków określonych w pozwoleniu.

Zbierać można wyłącznie osobniki o wymiarach handlowych, czyli o średnicy muszli większej niż 30 mm. Winniczki powinny osiągać takie rozmiary, gdy uzyskują dojrzałość płciową w wieku 3 lat. Zachowanie minimalnego wymiaru muszli jest istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm) może spowodować, że znaczna część winniczków nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Źródło: ro.com.pl

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz