Wspólny protest rybaków i rolników

W sobotę 24 lipca szykuje się dla turystów złaknionych wakacyjnego wypoczynku na urokliwym Półwyspie Helskim prawdziwy armagedon. Do protestujących od kilku tygodni armatorów rekreacyjnych dołączyli jeszcze bardziej rozsierdzeni rolnicy i planują wspólną akcję protestacyjną nad morzem. Choć idee protestu są nieco inne, jednym chodzi o rekompensaty, a drugim o ,,godność rolników” i chyba o coś więcej, to cel zmasowanego uderzenia ten sam – polityka polskiego rządu, który ze zdaniem obywateli, choć roztacza cudowne wizje i dużo ciagle obiecuje, jakoś nie bardzo się liczy.           

Jak donosi portal money.pl ruch AgroUnia razem z rybakami mają zamiar zablokować na kilka godzin drogę z Władysławowa na Hel. Już wcześniej kiedy tylko właściciele rekreacyjnych kutrów rybackich w ramach zwrócenia uwagi na dramatyczną sytuację branży pozostawionej na lodzie po wprowadzonym przez unię europejską zakazie połowu dorsza na Bałtyku, blokowali drogi do nadmorskich portów od strony lądu, dla ich mieszkańców i turystów było to z powodu korków na drogach dojazdowych nie do zniesienia. Nietrudno przewidzieć co będzie się działo kiedy dołączą do nich znani z uporu i zawziętości rolnicy. Co ciekawe jak na razie rząd zajęty głównie zapowiedzią IV fali tzw. pandemii i Polskim Ładem pozostaje na akcje protestujących niewzruszony.             

Przyłączenie rolników do protestu może mocno podgrzać napiętą już mocno sytuację w kraju jeśli chodzi o ostatnie wystąpienia roszczeniowe wielu niezadowolonych grup zawodowych. We wtorek mieliśmy przedsmak tego, zresztą nie pierwszy raz, do czego zdesperowani rolnicy i hodowcy są zdolni. Blokada w województwie łódzkim ronda, na którym krzyżują się aż trzy drogi krajowe pod hasłem ,,Wojna o polską wieś” dała się mocno kierowcom wielokilometrowymi korkami we znaki. Jak wynika z wypowiedzi lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka, cytowanej przez portal money.pl ignorowani przez rząd rolnicy choć niestety kosztem nerwicy kierowców, stawiają sprawę na ostrzu noża:     

,,Mówimy temu rządowi – wara od rolników. Możemy tylko przeprosić kierowców za utrudnienia i blokadę, ale rolnicy mają swoje racje. Rząd od dwóch lat ich nie słucha. Teraz musi posłuchać”.           

Chodzi o działania godzące w polskie rolnictwo, między innymi też o cyrk z zarazą w wydaniu dla zwierząt hodowlanych. Hodowcom nie podobają się przepisy działające na szkodę rolników związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń czy ptasiej grypy, które nakazują ubój nawet zdrowych zwierząt, według nich są one mocno na wyrost i kosztują w wielu przypadkach utratę całego stada, a tym samym dorobku życia. Michał Kołodziejczak w wypowiedzi dla portalu money.pl informując o blokadzie Helu, wspólnej sobotniej akcji protestacyjnej z armatorami wędkarstwa morskiego zaprasza również do udziału inne środowiska, które mają rządowi cokolwiek do zarzucenia:          
,,W sobotę będziemy na Helu, razem z rybakami, z którymi się łączymy i solidaryzujemy. (…) Zapraszamy wszystkie grupy niezadowolone”.        

Z wypowiedzi lidera AgroUnii cytowanej w portalu money.pl można wyciągnąć wnioski, że rolnicy zaczynają zmasowany kontratak i nie tylko nie odpuszczą, ale również zamierzają na scenie politycznej nieźle namieszać:        

,,Dzisiaj jesteśmy jedynym głosem prawdziwej opozycji. Może jeszcze nie jesteśmy dostrzegani, ale mówimy dokładnie to, co większość Polaków chce powiedzieć. Całkowicie zabierana jest nam podmiotowość. Skoro nie chcą nas dopuścić do stołu, przy którym podejmowane są decyzje, to sami się do niego dorwiemy. Nie za pomocą polityków, którzy dziś mogą nas do tego stołu zaprosić, ale ludzi, którzy nas tam wepchną”.          

Na marginesie sprawy, jak nie rolnicy, to kto dzisiaj w Polsce może coś zdziałać i przeciwstawić się skutecznie robiącej z obywatelami co tylko chce władzy? Na stoczniowców, górników, a nawet górali nie bardzo można liczyć. Tylko zachodzi uzasadnione pytanie czy rząd na pewno blokadą drogi, nawet w sezonie wakacyjnym na Hel, się przejmie?        

Więcej o planowanych akcjach AgroUnii na stronie:     https://www.money.pl/gospodarka/protest-rolnikow-kolodziejczak-dla-money-pl-w-sobote-blokada-helu-6663353139309344a.html

Opracowanie BC 
Źródło:    

Dodaj komentarz